"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Zalety i wady bezfazowej kostki brukowej w ogrodzie

Kostki brukowe różnią się między sobą nie tylko kolorem i wymiarami, kryterium podziału jest również faza, czyli ukośnie ścięta krawędź. Kostki te eliminują możliwość powstawania odprysków, ale ograniczają również komfort poruszania się po nich np. na wózkach, powodują również większy hałas w porównaniu do kostki bez fazy.

Kostka brukowa z fazą – zalety i wady

Ścięcie krawędzi kostki brukowej to prosty zabieg, dzięki któremu kostka brukowa staję się bardzo odporna na obciążenia z większym lub mniejszym naciskiem. Montaż kostki z fazą umożliwia podkreślenie charakterystycznych zarysowań fug. Kostka brukowa z fazą jest bardziej wytrzymała i posłuży na pewno dłużej, nawet jeśli jest wyjątkowo intensywnie eksploatowana. Wykonanie fazy sprawia również, że jest ona bardzo wytrzymała w czasie montażu kostki, nie dochodzi wówczas do jej pękania, są mniejsze ubytki materiału.

Układanie kostki z fazą generuje jednak większy hałas, co trzeba brać pod uwagę, jeśli znajduje się ona w miejscach, gdzie jest duży ruch pojazdów np. w nocy. Nie można nią również wykładać ścieżek rowerowych ani miejsc, gdzie poruszają się osoby niepełnosprawne, starsze i małe dzieci.

Kostka brukowa bez fazy – zalety i wady

Bezfazowa kostka brukowa charakteryzuje się ostrymi narożnikami, umożliwia uzyskanie prawie idealnie gładkiej nawierzchni, fugi są zaznaczone bardzo delikatnie. Brak szczelin między jej elementami sprawia, że kostka brukowa bez fazy nie powoduje drgań, dlatego przemieszczające się po niej pojazdy nie hałasują, chroni też obcasy, nie sprawia żadnych problemów wózkom i rowerom. Nie ma także problemów z odśnieżaniem i czyszczeniem takiej nawierzchni. Kostka bez fazy jest optymalnym materiałem, który może być wykorzystywany pod ścieżki rowerowe. Możliwość uzyskania równej powierzchni przy pomocy kostki brukowej bez fazy sprawia, że może być wykorzystywana do utwardzania terenów użyteczności publicznej, woków domów, na drogach wewnętrznych czy miejskich placach.

Należy jednak pamiętać, że bezfazowa kostka brukowa nie jest odporna na duże obciążenia. Jest także podatna na uszkodzenia podczas montażu, z tego powodu zachowujemy szczególną ostrożność, wykonując układanie kostki. Podczas montażu kostki, każdy jej rodzaj powinien mieć odpowiednią podbudowę, aby nie zaistniał efekt klawiszowania. Jego przyczyną jest z reguły źle wymierzona grubość kostki, zbyt mała podsypka pod kostkę brukową i niedostateczne zagęszczenie terenu, dlatego nasza firma wszystkie te aspekty bierze zawsze pod uwagę.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo