"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Wiosenne prace w ogrodzie: co musisz zrobić, aby mieć piękny ogród wiosną

Wiosenne porządki to hasło, które każdy zna zapewne już od najmłodszych lat. Nie każdy jednak wie jak do nich się zabrać w swoim ogrodzie. Niezależnie od tego czy planujemy porządki przeprowadzić samodzielnie czy może ogrodnik nas w tym wyręczy, warto wiedzieć co należy niezwłocznie wykonać tuż po zakończeniu się zimy.

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę – od czego zacząć?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę to zadanie, które warto rozpocząć od tak prostej czynności, jaką jest grabienie pozostałych liści. Nawet jeżeli ta czynność została wykonana jeszcze przed zimą. To najczęściej wraz z nadejściem wiosny okazuje się, że pozostałości widać tu i ówdzie. Warto zrobić z tym porządek spulchniając przy okazji glebę przy roślinach, krzakach i drzewach.

Pielęgnacja ogrodów nie musi sprowadzać się od razu do wysiewu nasion. Warto zacząć od podstaw, czyli od trawnika. Jego powierzchnia po zimie może być bardzo nierówna. Z tego powodu warto po zniknięciu śniegu wykonać wałowanie, które polega na spłaszczeniu gleby za pomocą walca. Zabieg ten sprawi, że trawnik będzie wyglądał bardziej estetycznie. Nasiona trawy można natomiast wysiewać od marca, jeśli będzie to konieczne.

Pielęgnacja drzew i krzewów na wiosnę

Ogród na wiosnę warto również potraktować sekatorem. Podcięcie pędów drzew owocowych jest dobrym pomysłem, ze względu na to, że korona drzewa stanie się bardziej dostępna dla promieni słonecznych co przełoży się pozytywnie na smak owoców. Więcej światła zmniejszy również ryzyko pojawienia się grzybów i wirusów.

Podcięcie krzaków natomiast to dobry moment na nadanie im odpowiedniego kształtu, który dopełni cały ogród. Jeżeli potrzebna będzie pomoc w ogródku zawsze możemy o nią poprosić specjalistów. Firma ogrodnicza zadba o wykonanie odpowiednich czynności, a dodatkowo doradzi w wyborze odpowiednich produktów do ogrodu, np. nawozów.

Czas na kwiaty

Ogród wiosną może być jeszcze narażony na działanie ujemnych temperatur. Przymrozki pojawiające się w nocy mogą wyrządzić duże spustoszenie, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy pogody i przykryć kwiaty (np. agrowłókniną) jeśli zajdzie taka potrzeba.

Sadzenie nowych roślin to czynność, z którą należy poczekać, aż ziemia odmarznie. Kiedy to już nastąpi można posadzić wybrane rośliny pamiętając o tym, by regularnie je podlewać oraz nie nawozić dopóki się nie zakorzenią. Do tego czasu można zastosować korę ogrodową, która utrudni wzrost chwastów. Chcąc wysiać nasiona warto zwrócić natomiast uwagę na to, kiedy można to zrobić. Kwiaty takie jak maciejka należy wysiać dopiero na początku maja. W marcu można wysiać np. bławatka czy złocień.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo