"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

W jakim okresie można przycinać drzewa?

Okres, w którym należy przyciąć drzewo zależy głównie od jego gatunku i okresu kwitnienia. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu trzeba także dowiedzieć się jaki rodzaj cięcia będziemy musieli zastosować. Zasady przycinania drzew pomagają utrzymać roślinę w odpowiednim stanie, warto więc się do nich stosować.

W jakim miesiącu przycinać drzewa owocowe?

Cięcie drzew owocowych nie tylko pomaga im utrzymywać odpowiednią formę, ale także zapewnia lepsze kwitnienie i wyższą jakość owoców. Przycinanie wiśni i czereśni powinno się wykonywać latem, po zbiorach. Rośliny te są bowiem podatne na raka bakteryjnego. Drzewa wrażliwe na mrozy (takie jak brzoskwinie, morele i nektaryny) zalecamy prześwietlać i korygować z początkiem wiosny, gdy temperatury znacząco wzrosną. Zazwyczaj kwiecień jest na to odpowiednim miesiącem. Zimowe przycinanie drzew owocowych to natomiast odpowiedni zabieg dla drzew odpornych na mrozy. Jabłonie, grusze i pigwy można więc ciąć na przełomie lutego i marca. Najlepiej robić to w suche dni, ze stosunkowo wysoką temperaturą. Regularne przycinanie gałęzi drzew jest także obowiązkowym zabiegiem dla jabłonek. Pozbywać się należy tak zwanych młodych „wilków”, które w charakterystyczny sposób rosną pionowo. Przy przycinaniu śliw trzeba natomiast wziąć pod uwagę termin dojrzewania owoców. Te, które owocują wcześnie najlepiej przyciąć dopiero po zbiorach. Odmiany późno dojrzewające pielęgnujemy w marcu lub kwietniu.

Kiedy przycinać drzewa liściaste? 

Młode drzewa liściaste traktujemy cięciem formującym. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęcie sezonu zimowego – tak, aby nie łamały się one pod ciężarem śniegu. Starsze drzewa potrzebują natomiast cięcia korygującego, pielęgnacyjnego, jak i prześwietlającego. Zalecamy wykonywać te procedery w okresie od listopada do marca, kiedy to drzewa znajdują się w stanie spoczynku i nie puszczają jeszcze soków.
W przypadku drzew wiekowych przycinanie wykonujemy tylko, gdy jest to konieczne. Po zabiegu warto zastosować ogrodniczą maści na rany. Klony, graby i brzozy stanowią wyjątek. Należą one do gatunków, które „płaczą” po cięciu. Najlepszy czas na ich podcinanie to lato (od czerwca do września).

W jakim terminie przycinać drzewa iglaste?

Drzewa tego typu z natury potrzebują jedynie cięcia sanitarnego – usuwającego chore/uszkodzone gałęzie. Wiosenne przycinanie drzew iglastych może jednak okazać się pomocne, gdy chcemy uformować iglaka. Z tym zabiegiem nie warto jednak czekać – im wcześniej tym lepiej! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci odpowiedni wypielęgnować ogród. Jeżeli jednak wciąż nie jesteś pewny jak zadbać o swoje drzewa a Twój ogród znajduje się w Poznaniu i okolicach to Nasza firma z chęcią Ci pomoże!

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo