"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Uniwersalne byliny do każdego ogrodu

Byliny to rośliny, które zazwyczaj grają pierwsze skrzypce w ogrodzie. Drzewa i krzewy tworzą tło, szkielet, a niższe i kwitnące gatunki sadzi się na pierwszym planie. Wieloletnie rośliny, jakimi są byliny, mogą zdobić ogród ze względu na kwiaty lub dekoracyjne ulistnienie. Podpowiemy, które wieloletnie gatunki sprawdzą się w każdym ogrodzie, są mrozoodporne, znoszą niewielkie zacienienie, a do tego zachwycają kolorami.

Rośliny wieloletnie o długim okresie kwitnienia

Najpierw skupimy się na kwiatach, ponieważ dzięki nim ogród tętni życiem. Rośliny, które tworzą kwiaty, wprowadzają kolory do ogrodu, ale też wabią owady zapylające. Byliny wieloletnie długo kwitnące to na przykład serduszka o nietypowych kwiatach przypominających zwisające serca. Również bodziszki zaczynają kwitnąć wczesnym latem, a kwiaty pozostają na roślinie aż do jesieni. Uniwersalną byliną, która jest bezobsługowa, jest też krwawnik, przetacznik i szałwia omszona. Warto pamiętać, że niektóre trawy także tworzą efektywne kwiatostany, polecamy rozplenicę japońską lub miskanta chińskiego.

Kwitnące ogrody przyjazne pszczołom

Motyle są atrakcją ogrodu, ale warto też pamiętać, jak ważne są pszczoły dla człowieka. Niektóre byliny wieloletnie długo kwitnące są prawdziwym rarytasem dla wszelkich owadów zapylających. Do ogrodów przyjaznych pszczołom polecamy takie rośliny jak: czosnek ozdobny, omieg zwyczajny, leuzea chabrowata, oman i rozchodnik. Mamy pewność, że te gatunki zamienią ogrody w pszczele raje.

Byliny ogrodowe ozdobne z liści

Praktycznie wszystkie rośliny tworzą kwiaty, aby móc się rozmnażać, jednak nie zawsze to kwiaty przyciągają wzrok, mogą być małe, niepozorne i ujść uwadze. Przykładem będą funkie lub żurawki. Te dwa gatunki są przez nas bardzo lubiane, ze względu na mnogość odmian o odmiennym kształcie i kolorze liści. Trawy to też byliny ozdobne, tworzą gęste kępki z długimi i wąskimi liśćmi.

Poznaj funkie

Funkie mają duże blaszki liściowe o wyraźnym unerwieniu, niektóre gatunki jak Hosta sieboldiana tworzą unikalne, niebieskoszare liście. Te gatunki niesamowicie wyglądają na rabatach w towarzystwie roślin kwitnących. Odmiany funkii mogą mieć białe przebarwienia liści albo żółte marginesy. To typowe byliny wieloletnie zimujące w gruncie, podobnie jak żurawki.

Słów parę o żurawkach

Żurawki polecamy do ogrodów naturalistycznych, dobrze rosną w niewielkim zacienieniu, tworzą pomarszczone i klapowane liście, które mogą być bordowe, srebrne, pomarańczowe lub żółte. Te byliny ogrodowe mają małe wymagania, dlatego początkowi ogrodnicy powinni je pokochać.

Trawy w ogrodzie

Trawy to również byliny wieloletnie o dekoracyjnych liściach. Pielęgnacja ogrodu z trawami ozdobnymi jest stosunkowo łatwa, dlatego z czystym sumieniem polecamy je zarówno do małych, jak i do dużych ogrodów. Sprawdzi się turzyca wysoka, trawa pampasowa na słoneczne stanowiska lub oryginalnie wybarwiona imperata walcowata.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo