"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA TRAWINKA – Trawnik – jak, czym i kiedy kosimy nasz trawnik aby zawsze elegancko się prezentował?


 

Jeśli naszym celem jest uzyskanie elegancko prezentującego się ogrodu, w okresie od marca do końca października należy regularnie go kosić. Dzięki temu trawa zyska na gęstości i ogólnej prezencji. Pierwszego koszenia dokonujemy, gdy młoda trawa osiągnie 10 cm wysokości, wtedy przycinamy ją o 3-4 cm. Po następnych kilku dniach przycinamy trawę do wysokości 5cm. Gdy trawnik się zagęści powinniśmy regularnie zacząć koszenie. Regularne koszenie to jeden z najbardziej podstawowych obowiązków na drodze do pięknego trawnika. Systematyczne przycinanie powoduje zagęszczenie się trawnika oraz wyeliminowanie wszelkiego rodzaju chwastów, które nie są w stanie regenerować się po stałej utracie części zielonej rośliny.

 

Jak etapowo zadbać o wygląd trawnika?

 

Zanim zasiejemy trawę należy starannie wyrównać teren i zebrać wszystkie resztki roślin tj. korzenie, gałązki oraz kamienie. Jeśli tego nie zrobimy w przyszłości kamienie mogą uszkodzić ostrza kosiarki. Warto zadbać również o odpowiedni kształt trawnika – im mniej zakamarków, tym łatwiejsze będzie późniejsze koszenie.

Jak często kosić trawę?


Przyjęto, że trawę powinno się kosić raz na tydzień w okresie wiosennym i jesiennym oraz dwa razy w okresie letnim. Musimy wykosić trawę, której wysokość przekroczy o 2 centymetry poziom optymalnej wysokości dla naszego trawnika. Ostatnie koszenie przeprowadzamy pod koniec października a trawa na zimę powinna mieć ok. 8-10 centymetrów.

Kiedy kosić trawę?


Najdogodniejszym czasem do koszenia trawy są godziny przedpołudniowe, ponieważ trawa nie jest już mokra po porannej rosie, a jednocześnie słońce nie wysusza całkowicie źdźbeł. Kosząc popołudniu doprowadzimy do poszarpania końcówek trawy, a one nigdy nie wyglądają atrakcyjnie. Podobny efekt uzyskamy kosząc mokry trawnik.

 

BLOG - PIELĘGNACJA TRAWNIKA - Trawnik - jak, czym i kiedy kosimy nasz trawnik aby zawsze elegancko się prezentował? Na jaką wysokość kosić trawę i trawnik?
  • Trawy gatunków ozdobnych, trawy sportowe – 2,5 – 3,5 cm;
  • Trawniki rekreacyjne – 3,5 – 5 cm;
  • Trawniki w miejscach cienistych – o 2 – 3 cm wyżej niż rosnące w warunkach nasłonecznienia;

Jeśli przez długi czas zaniedbamy koszenie, musimy rozłożyć cykl na 2,3 koszenia co kilka dni. Jednorazowe wykoszenie trawy może doprowadzić do jej żółknięcia i obumierania. Po wykonaniu czynności należy dokładnie zgrabić skoszoną trawę.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kosiarki rozdrabniającej skoszone źdźbła, które pozostawione na trawniku użyźnią go.

Jak wybrać kosiarkę?


W sklepach ogrodniczych dostępne są setki różnego typu kosiarek i podkaszarek. Do wyboru mamy:

  • kosiarki ręczne;
  • kosiarki elektryczne;
  • kosiarki spalinowe;
  • kosiarki automatyczne.

Dobierając odpowiednią kosiarkę, musimy wziąć pod uwagę: ukształtowanie terenu, wielkość trawnika oraz możliwości zasilania urządzenia. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy zajmującej się koszeniem trawników. Firmy te zajmują się z reguły również zakładaniem trawników oraz przycinaniem drzew i krzewów.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: