"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ – Rodzaje i wzory kostek brukowych


 

Kostkę brukową spotkać można w wielu miejscach. Jest bowiem bardzo popularna. Trzeba jednak wiedzieć, że wybór rodzajów kostki brukowej jest niezwykle szeroki. Dodatkowo wybierać można spośród wielu wzorów. Warto jest zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę decydując się na wybór kostki brukowej. Możliwości jest bowiem wiele.

Zastosowanie kostki brukowej

Warto wiedzieć, że kostka brukowa mieć mieć bardzo różne zastosowanie. Wybierając odpowiedni rodzaj kostki brukowej zastanowić należy się w pierwszej kolejności właśnie nad tym jakie ma być jej zastosowanie. Może być to bowiem kostka dekoracyjna, chodnikowa lub przeznaczona na lekki bądź ciężki ruch kołowy. Zastosowanie kostki brukowej ma niezwykle ważne znaczenie. Jeśli kostka zostanie niewłaściwie dobrana wówczas może szybko ulec zniszczeniu. Przykładowo jest kostka ma być położona pod ruch kołowy wówczas jej grubość nie powinna być mniejsza niż 6 cm. Cieńsze to dobry wybór np. na taras z kostki. Pamiętać także należy o tym, że kostka ma zastosowanie nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Dlatego pasować powinna to otoczenia.

Kształt kostki brukowej

Układanie kostki brukowej musi poprzedzać wybór jej kształtu. Wybór pod tym kątem jest bowiem dość szeroki. Od tego jaki kształt zostanie wybrany zależeć będzie charakter powierzchni. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest kostka o kształcie kwadratu lub prostokąta. Można powiedzieć, iż są to klasyczne i tradycyjne kształty kostki brukowej. Kształt kwadratu oraz prostokąta najlepiej nadaje się do układania tarasów, ścieżek czy schodów. Klasyczny kształt jest najbardziej uniwersalny. Ma szerokie zastosowanie, a poza tym taka kostka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Mycie kostki brukowej w kształcie kwadratu lub prostokąta nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście na rynku dostępne są również kostki o innych kształtach. Sporą popularnością cieszy się kostka o kształcie trapezu.

Wzory kostki brukowej

Aby uzyskać wyjątkowy wygląd kostki brukowej warto jest zastanowić się nad ciekawymi wzorami jej układania. Kostka brukowa może być ułożona w różne wzory. Standardowy to wzór składający się z prostych kwadratowych lub prostokątnych kostek. Aby ułożyć ciekawszy i bardziej oryginalny wzór zastosować można nieregularne formy. Dzięki różnym kształtom, wielkościom, kolorom i wzorom można stworzyć niezwykle estetyczną ścieżkę. Taką, które idealnie będzie się wpasowywać w otoczenie. Niezależnie także od tego, gdzie kostka brukowa ma być układana oraz jakie ma mieć zastosowanie.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: