"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELEGNACJA TRAWNIKA

Pielęgnacja trawnika późną wiosną- sprawdź na co zwrócić uwagę


 

Aby latem cieszyć oko pięknym przydomowym ogrodem, należy zadbać o niego już wiosną. Pielęgnacja trawnika to wbrew pozorom dość żmudny i czasochłonny proces. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać późną wiosną i jak ułatwić sobie to zadanie.

Jeżeli wczesną wiosną usunięte zostały kretowiska, a trawa zgrabiona, można przejść do kolejnego etapu. Trawnik z siewu wiosną powinien zostać uzupełniony podobną mieszanką, jaka zastosowana była przy pierwszym wysiewie. Jeśli nie wiadomo, jakie nasiona były użyte, najlepiej kupić mieszankę traw do rekonstrukcji. Trawnik z rolki można rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Jest łatwiejszy do założenia, ale już w kolejnych latach wiosną wszystkie zabiegi powinny być przeprowadzone podobnie, jak przy trawniku z siewu.

Najpierw trzeba zadbać o glebę

Kolejne kroki na drodze do pięknego trawnika to wałowanie (równanie i dociskanie trawy do podłoża)wertykulacja, a także aeracja. Wertykulację wykonuje się w celu oczyszczenia trawnika z warstwy filcu, czyli zaschniętych liści i obumarłej trawy, które nie tylko ograniczają swobodny przepływ powietrza i wody do korzeni, ale są też pożywką dla grzybów i bakterii niszczących rośliny. Specjalne ręczne lub mechaniczne urządzenie tworzy w glebie podłużne nacięcia. Chwilę po zabiegu trawnik wygląda mało estetycznie, szybko jednak zagęszcza się, zielenieje i wraca do dawnej formy. Trzeba wiedzieć, że wertykulacji nie wykonuje się na trawnikach młodszych niż 2 lata,a także tych, które były wałowane ze względu na oderwanie darni od podłoża. Z kolei aeracja ma na celu napowietrzenie gleby poprzez jej głębokie nakłuwanie.

Jeśli ogród znajduje się na glebie zbitej i ciężkiej, po aeracji warto przeprowadzić jego piaskowanie, w celu rozluźnienia podłoża. Trawnik posypuje się cienką warstwą piasku, który wypełnia powstałe po aeracji otwory w ziemi. Dzięki temu struktura podłoża pozostanie luźniejsza na dłużej.

Późną wiosną należy przeprowadzić też  nawożenie preparatami z dużą zawartością azotu, oraz wapnowanie.Korzystne będzie też wysianie soli potasowej, oraz nawozu fosforowego.Warto zaopatrzyć się również w preparaty odchwaszczające.

Do wymienionych zabiegów przydadzą się profesjonalne narzędzia i trochę wiedzy, dlatego pomocy udzielić może firma ogrodnicza. Jej pracownicy nie tylko pomogą w wykonaniu zabiegów, ale też posłużą fachowym doradztwem odnośnie dalszej pielęgnacji.

Aby trawnik był zawsze zielony

Niezwykle istotnym elementem jest też nawadnianie ogrodu. Najlepiej jeśli będzie przeprowadzane do godziny 8 rano, wówczas zmniejsza się ryzyko żółknięcia i wystąpienia chorób grzybiczych na źdźbłach. Zarówno trawnik z siewu, jak i trawnik z rolki powinny być podlewane obficie co kilka dni. Zadanie ułatwi system automatycznego nawadniania, który założyć może firma ogrodniczaPielęgnacja trawnika stanie się wówczas dużo prostsza.

Pierwsze koszenie przeprowadza się gdy trawa osiągnęła wysokość ok.10 cm. Koszenie musi być powtarzane systematycznie przez cały sezon. Nawadnianie i koszenie jest niezbędne, aby ogród prezentował się estetycznie, a wiosenne wysiłki nie poszły na marne.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: