"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA TRAWNIKA – Jak zadbać o trawnik po zimie?


Niepewnie, dość powoli, jednak w końcu na zewnątrz pojawiła się długo oczekiwana wiosna! Promienie słoneczne delikatnie muskają nasze twarze, energii i zapału mamy coraz to więcej. Częściej zasiadamy w ogródku…. Spoglądamy na nasz bujny trawnik….. No tak! Bujny to on był w zeszłym sezonie! A teraz gdzieniegdzie wybrakowany, trochę pożółkły, przyklapnięty i niestety nie cieszy już oka jak kiedyś.

Co w takiej sytuacji robić? Jak zadbać o trawnik, aby nadać mu ten niesamowity, cieszący oko wizerunek? Możesz zadbać o regenerację trawnika sam lub skorzystać z usług profesjonalistów. Wybór należy do Ciebie!

 

Sprawdź ofertę firmy ogrodniczej KAKTUS:
Pielęgnacja trawnika Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.

 

Poniżej 7 kroków, których zastosowanie da Ci gwarancję uzyskania pięknego, zielonego, idealnego w każdym calu trawnika!

No to zaczynamy!

  1. Usuń starą trawę!

Stara trawa wygląda nieestetycznie. Dodatkowo nie pozwala na rozwój młodych liści, ograniczając im odpowiednie nawodnienie. Aby temu zaradzić musimy dokładnie wyczesać trawnik. Do tego celu używamy grabi lub wertykulatora.

  1. Napowietrz glebę!

Jeśli już trawnik został wyczesany nastał czas na aerację, czyli odpowiednie napowietrzenie gleby. Wykonujemy go, gdy darń oraz korzenie traw są zbyt zbite lub gdy gleba jest zbyt gliniasta i ciężka. W tym celu wykorzystujemy widły, buty z przymocowaną deską z kolcami lub walca z bolcami. Trawnik nakłuwamy na głębokość 8-10 cm. Co dzięki temu osiągniesz? Lepszą wchłanialność wody, nawozów oraz powietrza!

  1. Załataj dziury!

W miejscach gdzie zima pozostawiła po sobie nieprzyjemne braki trawy należy zadbać o ich załatanie. W jaki sposób zrobić to najbardziej efektywnie? Metodą nr 1 jest spulchnienie ziemi oraz dosianie nasion trawy wymieszanych z próchniczną ziemią. Niezbędne jest regularne podlewanie zasianej trawy. Po upływie około 1,5 miesiąca nasz trawnik będzie w całości pięknie się prezentował. Metoda nr 2 to załatanie ubytków fragmentami darni z innych miejsc. Metoda nr 3 zastosowanie rolki gotowego trawnika pociętego na kawałki. wybór należy do nas!

  1. Używaj kosiarki regularnie!

Odpowiednio wykonane koszenie to nie tylko zabieg upiększający nasz trawnik, ale przede wszystkim wzmacniający i zagęszczający trawę. Koszenie rozpoczynamy od kwietnia i wykonujemy regularnie co 10 dni, aż do zakończenia sezonu. Należy pamiętać aby nie obcinać trawy niżej niż 2,5 cm. A sprzęt do koszenia powinien być ostry i sprawny.BLOG - PIELĘGNACJA TRAWNIKA - Pielęgnacja trawnika po zimie?

  1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie i dokarmienie trawnika!

Bujny, zielony, równomiernie rosnący trawnik wymaga z naszej strony odpowiedniego nawodnienia oraz nawożenia. Aby wyeliminować dodatkowe problemy z nawadnianiem trawnika powinniśmy pomyśleć o automatycznym systemie nawadniającym już podczas zakładania trawnika. Nawozić zaczynamy wiosną, wtedy gdy trawnik się ładnie zazieleni. Do dyspozycji mamy całą gamę produktów, między innymi: nawozy standardowe, o przedłużonym działaniu, 6 miesięczne, czy 100 dniowe.

  1. Usuń chwasty i mech!

Jak efektywnie radzić sobie z chwastami? Po pierwsze wyrywamy je jak tylko się pojawią., zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Po drugie opryskujemy chwasty preparatami chwastobójczymi. Po trzecie często kosimy nasz trawnik. Co robić aby nasz trawnik nie porósł mchem? Nawozimy trawnik preparatami wzbogaconymi żelazem lub innymi odżywkami pomagającymi w walce z mchem. Usuwamy gałęzie, które zacieniają nasz trawnik, a zbyt wilgotna glebę piaskujemy.

  1. Pozbądź się kretów!

Co w sytuacji, gdy nasz ogród opanują małe, złośliwe krety, których działania mocno uszkadzają nasz piękny, wymarzony trawnik? Sprawdzonym sposobem jest zainstalowanie elektronicznego odstraszacza, który emituje do ziemi niskie dźwięki. Dzięki nim krety wycofują się poza granice naszego ogrodu. Dodatkowo w otwory w kretowiskach wkładamy substancje o bardzo intensywnym zapachu. Dobrze sprawdzają się preparaty Kretol bądź Krecik lub nasączona terpentyną szmata.

Oto cały sekret pięknego, bujnego, powodującego dumę trawnika w naszym ogrodzie!


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: