"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak wybrać i rozmieścić lampy zewnętrzne

Zewnętrzne oświetlenie domu jest ważnym elementem aranżacji przestrzeni wokół budynku. I to bez względu na to, czy dom otoczony jest ogrodem czy jest to wolnostojący budynek. Dobrze oświetlony obiekt daje poczucie bezpieczeństwa, ułatwia dostanie się do wnętrza domu a przede wszystkim oświetlona fasada sprawia, że cały fragment zewnętrznego świata wygląda przytulnie i ładnie. 

Oświetlenie ogrodu

Każdy z nas posiadających ogród otaczający budynek mieszkalny doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest pielęgnacja ogrodu. Ogród wymaga nieustannych starań, świadomego projektowania i zaangażowania przez prawie cały rok. Składową aranżacji przestrzeni jest oświetlenie ogrodu. Światło ma na celu nie tylko sprawienie, by bezpiecznie trafić do bramy wejściowej czy drzwi budynku, ale wydobycie najpiękniejszych miejsc ogrodu, pokazanie naszego wkładu pracy. 

Pielęgnacja ogrodów – oświetlenie 

Kinkiety zewnętrzne to prosty i funkcjonalny sposób na doświetlenie budynku i wydobycie pięknie utrzymanego ogrodu w części przylegającej do fasady czy tarasu. W tym właśnie punkcie projektowanie ogrodu łączy się z projektem bryły budynku. System automatycznego włączania lamp świetlnych o określonej godzinie lub reagujący na ruch sprawi, że staranna pielęgnacja ogrodu zyska uznanie każdego oglądającego. Projektowanie ogrodu powinno przewidzieć taki właśnie efekt, czyli urodę doświetlonego fragmentu ogrodu z płożącymi czy leżącymi u stóp budynku roślinami. 

Ścieżki i rabaty w sztucznym świetle

Lampy najazdowe to zbiór reflektorków umieszczanych w gruncie. Stosuje się je najczęściej na drodze prowadzącej bezpośrednio do budynku lub na ścieżkach kierujących spacerowicza w najbardziej atrakcyjne miejsca ogrodu. Wiązka światła lampek najazdowych jest zwykle skierowana ku górze oświetlając np. drzewa czy krzewy lub posiada regulowany kąt padania światła kierując je zgodnie z projektem doświetlenia ogrodu. 

Pięknie doświetlony ogród – słupki doświetlające

Firma ogrodnicza zajmują się projektowaniem przestrzeni musi wziąć pod uwagę, że pielęgnacja ogrodów  wymaga również światła zdecydowanego, takiego, które wyraźnie doświetli wybrane fragmenty ogrodu. Mogą to zrobić słupki doświetlające, sprawdzające się w przestrzennych ogrodach i na skomplikowanych ścieżkach. Chociaż można je zastosować wyłącznie w progach budynku. Te stojące lampki mogą sięgać zaledwie wysokości krzewów lub doświetlać drzwi wejściowe na wysokości szczytu futryny. 

Każda firma ogrodnicza zajmująca się projektowaniem architektury ogrodu planuje również jego oświetlenie. I nie musi ono pochłaniać ogromnego budżetu. Różnego rodzaju energooszczędne żarówki umożliwiają praktyczne podejście do tego tematu a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowników. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo