"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODU – Oświetlenie ogrodu. Na co warto zwrócić uwagę?


 

Ogród jest miejscem, które możemy podziwiać o każdej porze dnia, a nawet nocy. Najczęściej oświetlona jest część frontowa. Oczywistym jest, że oświetlenie wejścia do domu, chodnika, podjazdu jest konieczne, ale w przypadku oświetlenia większego obszaru ogrody trzeba dokładnie zastanowić się jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy.


Funkcje oświetlenia ogrodu

 

Oświetlenie ogrodu pełni funkcję ułatwiającą poruszanie się po posesji. Obecnie nie jest to jego jedyne zadanie. Popularne stało się oświetlenie dekoracyjne, które ma za zadanie podkreślić atrakcyjność ogrodu oraz całej posesji.

Przy planowaniu oświetlenia funkcjonalnego kierujemy się praktycznością założenia, przy dekoracyjnym staramy się tak je zaplanować, aby oddziaływało na emocje. Przy niewielkich ogrodach odpowiednia iluminacja sprawi, że staną się optycznie większe.

Szczególnie pięknie prezentują się ogrody wodne, podświetlone specjalnymi oprawami świetlnymi.

pielęgnacyjnych

BLOG - USŁUGI OGRODNICZE - Oświetlenie ogrodu.Rodzaj opraw świetlnych

 

Przy doborze opraw świetlnych najważniejsza jest funkcjonalność oraz jakość wykonania. Oprawy świetlne bazują na: świetlówkach, żarówkach halogenowych oraz diodach elektroluminescencyjnych (LED). Aby lampy ogrodowe spełniały kryterium dobrej jakości powinny być wykonane z materiałów takich jak żeliwo, stal i aluminium. Mają większą odporność i trwałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową cechą jest to, że mogą służyć nam przez wiele lat, w odróżnieniu od lamp wykonanych ze sztucznych tworzyw, będących imitacją stali.

Co jest istotne w wyborze odpowiednich opraw świetlnych?

 

Najważniejszymi aspektami warunkującymi wybór opraw świetlnych jest wielkość, wysokość oraz kształty lamp ogrodowych. Aby oświetlić altany, tarasy czy budynki możemy wybrać z bogatego wachlarzu kinkietów wiszących. Można je znaleźć zarówno w stylu nowoczesnym jak i klasycznym.

Jeżeli zależy nam na podświetleniu schodów, ścieżek czy podjazdów warto wykorzystać niskie lampy nie przekraczające 0,5 m wysokości. Natomiast wysokie latarnie doskonale sprawdzą się w ogrodach wielkopowierzchniowych. Popularne stały się również lampy solarne, które są bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Oprawa świetlna działa dzięki pobraniu energii słonecznej w ciągu dnia przez panele słoneczne.

Oświetlenie ogrodu doskonale zsyntetyzuje funkcjonalność z kunsztem artystycznym.
Zabawa światłem i cieniem może okazać się dobrym sposobem na wydobycie  z ogrodu nowych, jeszcze nie odkrytych pokładów piękna.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: