"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PROJEKTOWANIE OGRODU – Ogród prosty w utrzymaniu dla leniwych lub zapracowanych


 

Osoby zabiegane i zapracowane mogą mieć problem z wygospodarowaniem czasu na pielęgnację ogrodu. Chcąc posiadać piękny ogród trzeba znaleźć na to czas albo zaaranżować ogród tak, by cieszył swoim pięknem i nie wymagał dużego wysiłku. Zarośnięte trawy, suche rośliny i zniszczone rabaty nie będą Ci straszne, jeśli skorzystasz z poniższych porad.

Trawnik też wymaga pielęgnacji

Dość spora liczba osób, które planują zaaranżowanie prostego w utrzymaniu ogrodu stawia na posianie trawnika na całej dostępnej szerokości i długości. Niestety to rozwiązanie nie będzie dość satysfakcjonujące. Aby trawnik wyglądał ładnie i estetycznie niezbędna jest regularna pielęgnacja trawnika – koszenie, nawadnianie, odchwaszczanie, stosowanie środków chemicznych.  Przy projektowaniu ogrodu warto przemyśleć elementy takie jak patio oraz liczne ścieżki, które zmniejszą powierzchnię przeznaczoną na trawnik. Przy wyborze trawy do zasadzenia polecamy wybór naturalnej murawy, w której znajdzie się trawa, koniczyna i inne zielne rośliny. Pojawienie się chwastów tylko wzbogaci fakturę trawnika. Trawę warto posiać w miejscach, do których docierać będzie słońce. Z kolei w zacienionych obszarach warto postawić na rośliny zadarniające bądź z gatunku wrzosowatych. Na koniec przypomnimy tylko, że trawnik powinno wykonywać się w końcowym etapie urządzania ogrodu, tak by nie zniszczyć murawy w trakcie wykonywania prac.

Zieleń cały rok?

Ogród zielony cały rok? Czemu nie! Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór roślin ogrodowych – zimozielonych. Najbardziej popularne to iglaki oraz krzewy liściaste o oryginalnych grubych liściach. Dostępne w różnym kształcie – od kulistych po stożkowate oraz różnym odcieniu zieleni – od tych jaśniejszych po ciemniejsze. Zaletą roślin zimozielonych jest między innymi brak konieczności stosowania zabiegów chemicznych, a dla bardziej zapracowanych – brak konieczności wykonywania prac pielęgnacyjnych.

Dodaj koloru

Wyłącznie zielona aranżacja ogrodu może bardzo szybko się znudzić. Warto pomyśleć o  kolorowych drzewach, krzewach oraz kwiatach, które ożywią ogród i wprowadzą do niego ciepły klimat.

  1. Wybieraj rośliny wieloletnie.
  2. Postaw na lokalne gatunki kwiatów. Będą bardziej odporne na warunki klimatyczne.
  3. Planując kolorowe rabaty wybieraj miejsca dobrze nasłonecznione.

 

Stawiaj na jakość

Projektując ogród pomyśl o inwestycji tylko w dobre jakościowo materiały. Ogranicz elementy plastikowe. Tworząc altankę postaw na trwałe, odporne drewno – dąb,  jesion. planując nawierzchnię wykorzystaj kamień. Upływ czasu z pewnością pokaże się nawet na najbardziej trwałym materiale jednak doda im to jedynie uroku.

 

Ułatw sobie pracę

Najszybszym i najprostszym sposobem na ułatwienie sobie pracy w ogrodzie jest zainwestowanie w odpowiedniej jakości sprzęty. Wśród nich między innymi:

  • zwijacze do szlauchu;
  • dmuchawę do liści;
  • system automatycznego nawadniania.

 


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: