"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Odśnieżanie nawierzchni w ogrodzie: czym i jak odśnieżać ogród? Metody walki ze śniegiem

Gdy pada śnieg bardzo obfity, należy regularnie odśnieżać swój ogród. Mała warstwa śniegu chroni rośliny przed mrozem. Za odśnieżanie zabieramy się w przypadku narastającej pokrywy śnieżnej uniemożliwiającej filtrację powietrza pod jego powierzchnią. Brak powietrza osłabia rośliny i łatwo zapadają na choroby grzybicze oraz pleśń. Do odśnieżania służą ręczne pługi, łopaty, szufle, miotły i maszyny na napęd elektryczny lub spalinowy. Duża mokra okrywa śniegowa na gałęziach może spowodować łamanie się gałęzi, zatem należy z nich nadmiar śniegu strząsać, zwłaszcza gdy jest on wilgotny i ciężki. Suchy puch nie czyni nic złego drzewkom i krzewom, można więc go pozostawić, by cieszyć się zimowym krajobrazem za oknem.

Czym i jak odśnieżać ogród, by praca była wykonana na czas?

W dużych ogrodach zwykłą ręczną łopatą ciężko będzie odśnieżyć całą połać w ciągu jednego dnia. Zwłaszcza iż czasu zawsze mało, darni dużo i prędko można opaść z sił. W takich wypadkach, aby zimowa pielęgnacja ogrodu przebiegała sprawnie i szybko, warto postarać się o odśnieżarki automatyczne, które za nas odśnieżą całą powierzchnię ogrodu. Nasz wkład pracy to jedynie prawidłowe prowadzenie maszyny zasilanej prądem elektrycznym lub paliwem.

Jeżeli śniegu napadało niewiele, wystarczy wykonać jedynie odśnieżanie ogrodu na alejkach. W razie lodu na powierzchni dróżki sypiemy na nią piasek, który skutecznie chroni nas przed poślizgiem i upadkiem. Używanie soli drogowej czy kuchennej w tym przypadku jest olbrzymim błędem. Może on kosztować posadzone rośliny całkowitym ich obumarciem.

Jak pielęgnować ogród zimą?

Zimą pielęgnacja w ogrodzie nie schodzi tylko do funkcji odśnieżania ogrodowych alejek, czy trawy, drzewek, krzewów i innych roślin. To także kontrolowanie okryć, chroniących niektóre rośliny przed zmarznięciem. Być może trzeba je poprawić, uzupełnić dodatkowo słomą lub agrowłókniną. Do czynności pielęgnacyjnych ogrodu zimą należą również prace mające na celu skontrolowanie prawidłowego zabezpieczenia terenu pod ciepły inspekt, mieszankę ziem do produkcji rozsad oraz pryzmy kompostowej.

Gdy nie mamy pracy z odśnieżaniem ogrodu, wykorzystujemy wolny czas na zmagazynowanie potrzebnych nawozów i środków ochrony roślin. Naprawiamy i kompletujemy narzędzia ogrodnicze, gdyż już pod koniec lutego rozpocznie się w ogrodzie przycinanie drzew, krzewów i uprawianie gleby. W słoneczne dni stycznia zbieramy z roślin zimujące oprzędy i mumie szkodników, i niszczymy je. Powtarzamy też bielenie pni oraz grubych konarów i tniemy 3-pąkowe zrazy do szczepienia wiosennego.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo