"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA TRAWNIKA – Nawożenie trawnika. Czy naprawdę jest tak istotne?


  

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który przybliży nas do posiadania pięknego trawnika jest nawożenie. Należy zwrócić uwagę na jakość podłoża, ponieważ to właśnie od niego zależy późniejszy wygląd trawnika oraz rodzaje i ilość stosowanych nawozów.

Mając gleby piaszczyste, suche i jałowe można je wzbogacić przez obornik czy kompost, które posiadają w swoim składzie mnóstwo makroelementów, mikroelementów oraz próchnicy. Dzięki nim będzie lepiej wchłaniała wodę oraz zatrzymywała potrzebne składniki mineralne.

BLOG - PIELĘGNACJA TRAWNIKA - Nawożenie trawnika.
Ilość stosowanych nawozów jest zależna od wielu czynników.
Najważniejsze z nich to:
  • rodzaj podłoża;
  • rodzaj nawozu;
  • warunki klimatyczne.

Kiedy i czym nawozić trawnik?

Ważne jest, aby trawnik nawozić już wiosną, po pierwszym koszeniu. W tym celu polecane są nawozy azotowe, dzięki którym trawnik stanie się soczysto zielony. Możemy nawozić ręcznie, wykorzystując narzędzie ręczne lub do mechanicznego siewu. Jeśli rozsiewamy nawóz ręcznie, warto podzielić trawnik oraz nawóz na kilka części, aby zrobić to równomiernie. Nawożenie wiosenne ma na celu odżywienie trawnika po zimie. Dzięki temu przyspieszamy jego wzrost i sprawiamy, że szybciej wytwarza dużo masy zielonej.

Po założeniu trawnika można nawozić go organiczne – obornik, kompost, ale należy go rozprowadzić po dokładnym wygrabieniu całej powierzchni. Możemy go zastosować zarówno jesienią jak i wiosną. Pamiętajmy, że stosując jesienią, nie nawozimy trawnika wiosną, gdyż podłoże w okresie zimy zostanie wzbogacone w składniki mineralne wymyte z zastosowanego nawozu. Proces należy powtórzyć jeszcze w maju i lipcu, w 1,5 – 2 miesięcznych odstępach.

Kiedy nie stosować nawożenia?

W przypadku wystąpienia suszy, nawożenie powinno być zaniechane. Nawozy najlepiej wysiewać przed deszczem tak, aby nawóz za długo nie leżał na powierzchni i niepotrzebnie się ulatniał.

Nawożenie trawnika nie należy może do czynności trudnych, ale jest niezbędne, aby uzyskać piękny, zielony i soczysty trawnik. Należy pamiętać, że nadmiar nawozu nie sprawi, że trawa będzie zdrowa, wręcz przeciwnie, może zaszkodzić. Korzystając z gotowych nawozów stosujmy się do zaleceń producenta.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: