"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Motyw kuli na ogrodowej rabacie

Wszystkie znane nam planety we Wszechświecie mają kształt kuli. Jest to kształt pierwotny i harmonijny, dlaczego by więc nie wprowadzić trochę kosmicznej równowagi w naszym ogrodzie? Kształt kuli jest coraz częściej spotykany w ogrodach, w formie naturalnej bądź sztucznej. Rabata ogrodowa może zostać bardzo odświeżona dzięki zastosowaniu motywu kuli – okoliczne kształty nabiorą nowej kompozycji, wygładzą się i złagodnieją. 

Rośliny w kształcie kuli

Niektóre rośliny są naturalnie uformowane w kształt kuli, inne nabywają tą cechę na skutek odpowiedniej pielęgnacji i przycinania. W kształt kuli naturalnie uformowane są zazwyczaj krzewy oraz małe drzewka. By osiągnąć perfekcyjnie kulisty kształt potrzebna będzie nasza ingerencja, lecz jest ona minimalna, lekkie podcięcie wystarczy – rośliny te często są długo rosnące, dzięki czemu bardzo długo zachowują nadany im kształt. Jakimi zatem roślinami możemy wyłożyć nasze rabatki kwiatowe?

  • Golden Globe – charakteryzuje się zielonozłotymi igłami
  • Hoseri – ciemnozielona, dorastająca do ok. 100 cm wyskości
  • Tuja Danica – jasnozielona, bardzo łatwa w obróbce do kulistego kształtu

Wymienione wyżej krzewy należą do żywotników, jednak w Polsce występują również inne rośliny o tej cesze. Rabata przed domem może zostać wysadzona również lawendą, rośliną o fantazyjnym kształcie, której fioletowe kwiaty i okrągły kształt idealnie złagodzą ostre kąty bryły naszego domu. Lawenda uwielbia piaszczyste lub wapienne podłoża o dużej przepuszczalności, dlatego warto posadzić ją przed domem. 

Inne możliwości zastosowania kuli

Projektowanie ogrodów w XXI wieku równie mocno co na roślinach, opiera się na elementach nieożywionych. Do kupienia dostępnych są setki dekoracji ogrodowych w kształcie kuli wykonanych z materiałów syntetycznych, kamienia, bądź drewna. Jeśli na naszym ogrodzie nie ma miejsca na zasadzenie nowych roślin warto pomyśleć nad zakupem kilku ozdobnych kamieni uformowanych w kulę. Rabaty bylinowe poprzetykane takimi ozdobami na pewno zyskają nowe życie, i wytworzą bardzo nastrojową atmosferę w naszym ogrodzie. Krótki chodnik na środku ogrodu ozdobiony kulistymi lampami może wieczorami wywołać naprawdę miłe uczucia, w końcu kula jest symbolem harmonii, a zaraz za ścieżką którą chronią i oświetlają rośnie fantazyjna przyroda. 

Podsumowanie

Zakładanie ogrodów znacząco zmieniło się w ostatnich kilkunastu latach, dzisiaj każdy z nas ma dostęp do roślin i rozwiązań projektowych które kiedyś były zarezerwowane tylko dla pałacowych oranżerii. Warto więc tą wiosną zastanowić się jak odświeżyć swój ogród, ponieważ jest to przestrzeń w której powinniśmy czuć się dobrze, i w pełni wykorzystać każdą chwilę bliżej natury. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo