Luty w ogrodzie. Słów kilka o pielęgnacji drzew i krzewów
Luty dla większości to miesiąc karnawałowych szaleństw. Jednak my – ogrodnicy, swoje wieczorowe suknie czy smokingi odwieszamy głęboko do szafy i wskakujemy w ciepłe kamizelki i robocze spodnie. Sekatory w dłoń i ruszamy w teren. Misja: pielęgnacja ogrodów.
Mało czasu, a zadań całkiem sporo – czyli najkrótszy miesiąc w ogrodzie
Wielu może się wydawać, że zima dla ogrodników to czas błogiego odpoczynku – nic bardziej mylnego. Choć na pozór ogród chrapie pod zimową pierzynką, dobrze wiemy że lada chwila rozpocznie się eksplozja życia. By móc cieszyć się zadbanym zieleńcem, należy zawczasu wykonać niezbędne zabiegi. Luty, jako ostatni w pełni zimowy miesiąc, to odpowiedni moment, aby skupić się na drzewach oraz krzewach. Jako firma ogrodnicza, mamy pod opieką wiele założeń, dlatego czeka nas sporo pracy. Uwielbiamy to!
Jak dbać o drzewa w lutym?
Przede wszystkim musimy przyjrzeć się naszym podopiecznym. Sprawdźmy, czy śniegi i deszcze nie zmyły wapna z drzew. Luty zazwyczaj jest mroźny, ale słońce coraz śmielej operuje. Duże różnice temperatur mogą powodować pękanie kory, niejako zapraszając drobnoustroje na posiłek. Tego nie chcemy, dlatego w razie potrzeby bielenie można powtórzyć. Zwróćmy także uwagę na niechcianych lokatorów. O tej porze roku szczególnie zające lubią ucztować w naszych ogrodach. Warto zadbać o osłony bądź wyposażyć się w specjalistyczne preparaty. Wszelkie rany należy zabezpieczyć maścią. Jeśli w poprzednim sezonie nasze drzewa owocowe chorowały, zaleca się już teraz wykonać pierwsze opryski. Odpowiednia pielęgnacja drzew zimą jest gwarantem udanych zbiorów.
Jak dbać o krzewy zimą?
W przypadku obfitych śniegów, nie zapominajmy o usuwaniu jego nadmiaru z krzewów iglastych. Ciężki, biały puch może wyłamać delikatne gałęzie i nadać roślinie dziwnego pokroju. Zweryfikujmy stan chochołów i włóknin. Nie tylko mrozy, ale i silne wiatry mogą zaszkodzić bardziej ciepłolubnym roślinom. Pielęgnacja krzewów to także odpowiednie stosowanie oprysków. Warto być wyczulonym na jakiekolwiek oznaki choroby. W przypadku krzewów owocowych, jak porzeczka czy agrest, można przeprowadzić ich cięcie.
Idzie luty… łapiemy za sekator
Zimowe cięcie praktykowane jest przez wielu profesjonalistów. Ważne jest, aby tego typu zabiegi wykonać zanim roślina w pełni obudzi się ze stagnacji a jej soki zaczną szybciej krążyć. Gdy zdecydujemy się na zbyt późne cięcie, nasze drzewa i krzewy zaczną obficie płakać. Utrata znacznej ilości soków może osłabić roślinę, a także narazić na infekcje. Nie należy też przycinać drzew w mroźne dni, gdyż odsłonięta tkanka zacznie obumierać. Jednak przede wszystkim musimy wiedzieć co lubi, a czego wręcz nie toleruje dany gatunek. Przykładowo, mrozoodporne jabłonie dobrze znoszą zimowe cięcie. Natomiast niektóre drzewa liściaste, jak brzozy i graby, preferują cięcie od czerwca do września. Jeśli nie masz pewności, jak i kiedy przeprowadzić tak inwazyjne zabiegi, lepiej zostaw to nam. Kochamy to co robimy i z przyjemnością pomożemy okiełznać Twój sad.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową: