"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Kwiaty cebulowe, czyli jak zacząć jesienne prace w ogrodzie?

Choć pod koniec lata ogród zachwyca jeszcze feerią barw i uwija się w nim masa owadów, to już najwyższa pora, aby zacząć w nim przygotowania przed następnym sezonem. To właśnie w tym czasie nadchodzi pora, aby posadzić rośliny cebulowe, które zakwitną na wiosnę, zanim zazieleni się trawa. To przede wszystkim te najbardziej znane zwiastuny wiosny jak przebiśniegi, ale roślin cebulowych jest znacznie więcej. Jakie warto mieć w swoim ogrodzie i jak je sadzić oraz pielęgnować?

Jakie rośliny cebulowe posadzić w ogrodzie?

Wśród roślin cebulowych można znaleźć bardzo wiele różnorodnych gatunków i odmian, które mogą zakwitać nie tylko wiosną, ale i latem. Jednak to właśnie wiosenne cebulki są najpopularniejsze i dla niektórych najpiękniejsze – zapewne dlatego, że zaczynają wschodzić i kwitnąć, gdy jeszcze wokół leży śnieg i co najwyżej dostrzeżemy w swoim otoczeniu resztki zeszłorocznej trawy. Jesień w ogrodzie, gdy trzeba pomyśleć już o sadzeniu cebulek, zaczyna się nieco wcześniej, bo już w połowie sierpnia – niektóre rośliny wymagają posadzenia już wtedy, aby zdążyły się ukorzenić, ale zdecydowaną większość sadzi się od września do października. Niemniej należy przestrzegać odpowiedniej pory sadzenia, w przeciwnym przypadku cebule mogą na wiosnę się nie rozwinąć. Jakie cebulki kwiatowe warto posadzić? W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć zwiastunów wiosny, czyli takich kwiatów jak przebiśniegi, hiacynty oraz krokusy. Nieco później zaczynają również kwitnąć tulipany oraz narcyzy. Warto jednak pomyśleć także o takich cebulkach jak zimowity czy czosnek ozdobny.

Jak sadzić i pielęgnować cebulki kwiatowe?

Pielęgnacja ogrodu pod tym względem przedstawia się dość prosto. Przede wszystkim warto zakupić dobrej jakości cebulki kwiatowe, a następnie posadzić je w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Warto do tego celu użyć specjalnych koszyczków – dzięki temu cebulki są lepiej zabezpieczone przed szkodnikami, a także łatwiej je przesadzać. Rośliny sadzimy na głębokość, która liczy około dwóch do trzech wysokości samej cebulki, a wcześniej warto glebę spulchnić. Ponadto większość roślin cebulowych preferuje gleby obojętne. Musimy także pamiętać o tym, że niektóre rośliny cebulowe należy na zimę wykopać i przechować w suchym i zaciemnionym miejscu, np. piwnicy. Jesień w ogrodzie zaczynamy więc od sadzenia cebulek, a dzięki temu pierwsze oznaki wiosny mamy we własnym ogrodzie, co po mroźniej i uciążliwej zimie wyjątkowo ucieszy nasze oczy.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo