"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Kluczowe zasady urządzania małego ogrodu.

Mały ogród potrafi być prawdziwym wyzwaniem dla projektantów i architektów zieleni, zwłaszcza jeśli właściciel ogrodu nie wyobraża sobie projektu bez ulubionych roślin. Nasi specjaliści mają kilka sprawdzonych sposobów i sztuczek, aby pogodzić funkcjonalność aranżacji oraz uwzględnić wybrane drzewa i krzewy. Przedstawimy Ci najważniejsze zasady, jakimi kierujemy się przy projektowaniu małej, zielonej przestrzeni. Pomożemy też wybrać idealne gatunki oraz doradzimy, jak urządzić mały ogród.

Zakładanie ogrodów — wybieramy rośliny

Właściciele niewielkiej przestrzeni wokół domu często mają problem z dobraniem odpowiedniego rozwiązania. Projekt małego ogrodu powinien brać pod uwagę niewielkie rośliny, które nie rosną wysoko. Wysokie drzewa oraz krzewy na początku mogą wyglądać niezwykle dekoracyjnie, później jednak górują nad innymi roślinami i zacieniają je. Mogą też ograniczać dostęp słońca do wnętrza domu. Polecamy niewielkie drzewka do małego ogrodu. Mamy ulubione gatunki, które są wdzięczne, proste w pielęgnacji i zachowują swój rozmiar oraz pokrój. Mogą być to miniaturowe iglaki, krzewy zimozielone, płożące jałowce i szczepione na pniu drzewka. Warto dobierać rośliny do małego ogrodu nie tylko pod względem wysokości, ale też z uwzględnieniem okresu kwitnienia i owocowania. Pozwoli to zachować dekoracyjne rabaty kwiatowe przez cały sezon.

Jak urządzić mały ogród?

Ciekawym założeniem w małych ogrodach jest skalniak. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne na działkach o lekkim nachyleniu. Mały skalniak w ogrodzie w sąsiedztwie tarasu to sposób na zagospodarowanie trudnego terenu. Do ogrodów skalnych szczególnie polecamy bezobsługowe rośliny, które szybko się rozrastają i ograniczają potrzebę częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być to ekspansywne jałowce, wrzosy, wiosenne byliny, takie jak żagwin, smagliczka, floks szydlasty. Skalniak sprawdzi się, jeśli chcesz zaprojektować mały ogród z tarasem. Niskie rośliny skalne będą stanowić pierwszy plan dla wyższych krzewów i drzewek. Inne, ciekawe pomysły na mały ogród to pionowe zielone ściany. Daje to możliwość stworzenia unikalnego ogrodu użytkowego. Rośliny sadzi się do modułowych pojemników lub do skrzynek. Dzięki temu uzyskasz unikalną, zieloną ścianę. Projektowanie i zakładanie ogrodów powinno uwzględnić też miejsce do wypoczynku. Zwykle doradzamy zaciszne i osłonięte zakątki w ogrodach, gdzie można spokojnie się zrelaksować.

Poznałeś już sposób na aranżacje i pomysł na mały ogród, teraz możesz wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie i cieszyć się z pięknego, ale też z funkcjonalnego, niewielkiego ogrodu. Pamiętaj o doborze odpowiednich roślin oraz uwzględnij miejsce na odpoczynek wśród zieleni.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo