ZAKŁADANIE TRAWNIKA
– Kiedy siać trawę?
Piękna, mięciutka i zielona trawa to marzenie każdego właściciela jednorodzinnego domu. Również przed siedzibami firmy, galeriami handlowymi wspaniale byłoby pochwalić się dobrze zachowaną trawą. Co zrobić, żeby trawa wyglądała atrakcyjnie? Jak trawnik założyć i pielęgnować?
Najlepszy termin na sianie trawy
Istnieją trzy główne terminy, kiedy powinno mieć miejsce zakładanie trawnika.
- Siew wiosenny,
- Siew letni
- Siew jesienny.
Kiedy siać trawę, żeby była ona piękna i atrakcyjna? Niezależnie od tego czy ma być to trawa tradycyjna czy też trawa ozdobna, na pewno najbardziej żmudnym wyborem na zakładanie trawnika będzie siew letni. Obecne upały oraz sucha ziemia będą wymagały od siewu lepszego przygotowania i jeszcze bardziej wymagającej pielęgnacji. Trawę w tym szczególnie wrażliwym okresie na niedostateczne ilości wody będzie trzeba nawadniać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ten wybór może sprawić, że pielęgnacja trawnika stanie się utrapieniem.
Przy wyborze siewu wiosennego (od kwietnia do maja) spotkamy się z prawidłową wilgotnością podłoża i siew może okazać się o wiele przyjemniejszy niż letnie podejście.
Jednak najbardziej polecanym terminem jest siew jesienny. Siew w tym czasie pozwala trawie przygotować się do mrozków, a wilgotność gleby i temperatura powietrza wydaje się najbardziej optymalna. Jednak zakładanie trawnika wymaga cierpliwości. Wcześniej teren pod trawnik należy przygotować, oczyścić z pędraków i chwastów. Ważne jest również, aby wyznaczyć termin, kiedy nawozić trawnik. Przy decyzji o siewie wiosennym, przygotowania należałoby uczynić jeszcze poprzedzającej jesieni. Natomiast przy wyborze siewu jesiennego przygotowania można wykonać wiosną.
Kiedy nawozić trawnik
Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniego przygotowania gleby. Nawożenie to istotny element prawidłowego siewu. Należy zebrać informacje na temat gleby, czy jest ona kwaśna czy zasadowa. Jeżeli gleba ma kwaśne pH, należałoby zastosować wapnowanie. Dzięki tej czynności gleba uzyskuje lepsze właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz podnosi się jej pH. Dzięki temu fosfor zawarty w glebie staje się lepiej przyswajalny dla roślin. Sezon wcześniej warto byłoby glebę wymieszać z nawozem. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem piaszczystym, warto byłoby je wzbogacić w nawozy organiczne.
Następne procesy nawożenia powinny mieć miejsce nawet 3-4 razy na sezon, zaczynając już od wiosny. Sa w tym celu przeznaczone specjalne nawozy startowe lub też wiosenne. Nawóz uniwersalny użyjemy latem, natomiast jesienny – jesienią.
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja trawnika?
Na prawidłową pielęgnację trawnika składa się:
- nawożenie
- podlewanie
- koszenie
- wapnowanie
- wałowanie
- wertykulacja
- aeracja
- piaskowanie
- dosiewanie
- zwalczanie chwastów
Podlewanie trawnika powinno być wykonywane specjalną techniką, należy trawnik podlewać intensywnie, ale co kilka dni. Stosowanie codziennego zraszania nie przyczyni się do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego, a jedynie do nieefektywnego zwilżenia powierzchni gleby. Zakładanie trawnika wymaga od nas ciągłej uwagi, obserwacji tempa jej wzrostu oraz obecności innych roślin, a także kontroli nad właściwościami gleby.
To za dużo pracy! Czy są jakieś alternatywy?
Szybkich sposobów na piękną trawę w ogrodzie jest wiele. Wcale nie musisz zajmować się terminarzem siania, nawożenia i podlewania tak skrupulatnie. Jedną z opcji jest trawa z rolki. Taka trawa cechuje się większą wytrzymałością na przymrozki, działanie szkodników, a także odpornością na choroby. Trawa z rolki w momencie kupna jest już dojrzała, więc od razu wygląda fascynująco. Zależnie od wyboru klienta można otrzymać trawę wielu odmian w tym trawy ozdobne. Trawa ozdobna jest wspaniałym dodatkiem do ogrodu, dzięki której będzie on wyglądał mniej nudno!
Następną alternatywą jest sztuczna trawa. Jest ona rozwiązaniem dla osób, które chciałyby piękną zielenią trawy cieszyć się cały rok, również zimą. Taka trawa właściwie nie wymaga żadnych procedur pielęgnacyjnych, a wygląda bardzo estetycznie.
Podsumowując – sianie trawnika od podstaw wymaga wiele cierpliwości, jednakże istnieje wiele artykułów, które sprawiają, że proces ten stanie się efektywniejszy. Istnieje szeroki wybór nawozów zależnie od terminu nawożenia, porad dotyczących prawidłowego podlewania oraz koszenia trawy. Dla osób, które nie są w stanie tak poświęcić się trawnikowi, zawsze znajdzie się takie rozwiązanie jak trawa z rolki czy sztuczna trawa.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
- Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka, Rokietnica, Stęszew.
- Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka, Rokietnica, Stęszew.
- Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka, Rokietnica, Stęszew.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
- Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka, Rokietnica, Stęszew.
- Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka, Rokietnica, Stęszew.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową: