"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

SYSTEM NAWADNIAJĄCY – Jak zamontować najbardziej efektywny system nawadniający?


 

Sekrety perfekcyjnego nawadniania

Najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest podlewanie ogrodu dużą ilością wody kilka razy w ciągu tygodnia. Częstsze, ale mniej obfite nawadnianie nie ma pozytywnego znaczenia dla roślin, ponieważ woda szybko wyparuje. Ok. 2 godzin potrzeba, aby zalecana ilość wody zdążyła wsiąknąć i dotrzeć do korzeni. Podlewając wężem ogrodowym, szybko traci się cierpliwość. Dodatkowo, woda powoduje zaskorupienie gleby, płynąc silnym, punktowym strumieniem i spływa po powierzchni.

Łatwo przepuszczającym wodę glebami są gleby piaszczyste, dlatego w ich przypadku należy podlewać je częściej, ale mniejszymi porcjami. Natomiast gleby gliniaste zachowują się przeciwnie – potrzebują większej dawki wody, w rzadszej częstotliwości.

Najdogodniejszą porą dnia na podlewanie są godziny 3-5 rano, ponieważ wodociąg nie jest nadużywany, a transpiracja zachodzi powoli. Podczas słonecznej, gorącej pogody liście mogą zostać poparzone przez osiągające na nich krople. Dodatkowo, gdy zimna woda padnie na rośliny doznają szoku termicznego, a podlewanie wieczorne powoduje choroby grzybowe.

 

Jak profesjonalnie zamontować system nawadniający?

BLOG - SYSTEM NAWADNIAJĄCY - Jak zamontować najbardziej efektywny system nawadniający?Jak sam tytuł wskazuje, należy zatrudnić fachowca, aby nie popełnić żadnych pomyłek. Profesjonalna firma da gwarancje odpowiedniego montażu i działania instalacji. Dodatkowo, można liczyć na serwis oraz
Aby uniknąć błędów, prace najlepiej zlecić zawodowcom. Jeżeli usługę zamówimy w profesjonalnej firmie, otrzymamy gwarancję na działanie systemu. Możemy liczyć zarówno na serwis, jak i przygotowanie instalacji do okresu zimowego w pierwszym roku użytkowania. Usługa będzie darmowa, o ile wykona ją ta sama firma, w której zakupione zostały elementy systemu.

Założenie nawadniania należy przeprowadzić przed zakładaniem ogrodu, ponieważ nie warto niszczyć obiektów tj. trawnik i nawierzchnie. Elastyczne rury z polietylenu znajdujące się w podziemnej części instalacji montuje się po przeprowadzeniu prac ziemnych, ale przed pracami budowlanymi. Po posadzeniu roślin i przygotowaniu trawnika powinno się montować zraszacze i linie kroplujące.

 

Jaka jest cena systemu nawadniającego?

Zasada jest prosta: im większy teren, tym niższa cena za każdy metr. Dodatkowymi aspektami uzależniającymi koszt są: ukształtowanie oraz miejsce, z którego pobieramy wodę. Przykładowo, całkowity koszt, wliczając robociznę i materiały, założenia systemu nawadniajacego w ogrodzie o powierzchni ok. 1000 m2 wynosi 10 000-15 000 zł.

Warto wiedzieć, że założenie licznika na wodę z sieci wodociągowej, którą używa się do nawadniania ogrodu, aby uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów odprowadzania jej do kanalizacji.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: