"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODUJak zadbać o narzędzia ogrodowe przed zimą?


Każdy zadbany ogród wymaga od właścicieli poświęcenia dużej ilości czasu. Pielęgnacja ogrodu to bowiem zadanie bardzo wymagające. Po sezonie warto zadbać o narzędzia do pielęgnacji ogrodu, aby mogły one bez problemu posłużyć przez kolejne lata. Ostatnie dni jesieni to idealny czas na takie działania. Sprawdź jak w trzech krokach prawidłowo zadbać o swoje narzędzia.

Krok nr 1 – Czyszczenie sprzętu 

Pielęgnacja ogrodu zwykle odbywa się przy udziale narzędzi ręcznych i elektrycznych. Ręczne wystarczy umyć pod bieżącą wodą, oczyszczając z pozostałości trawy. Urządzenia elektryczne jak kosiarki czy pilarki należy dokładnie oczyścić ręcznie z pozostałości traw i zaschniętego błota, a także usunąć zalegający brud z okolic cylindrów, żeber, prowadnic, gaźników czy sprzęgieł. Należy również pamiętać o zdemontowaniu systemów sterowania czy reduktorów ciśnienia, które na okres zimowy również należy oczyścić.

Krok nr 2 – Konserwacja

Narzędzia, które pielęgnowały w sezonie ogród po wyczyszczeniu należy odpowiednio zakonserwować. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wszystkie powierzchnie tnące – czy nie wymagają konieczności naostrzenia. Jeśli tak, warto tę czynność wykonać od razu, wówczas pielęgnacja ogrodu będzie mogła rozpocząć się bezproblemowo zaraz po skończonej zimie. Wszystkie elementy metalowe należy posmarować olejem lub dostępnym w sklepach środkiem konserwującym. Takie działanie ogranicza dostęp tlenu, co zapobiega powstawaniu w przyszłości rdzy. Przy okazji tego kroku warto zwrócić jeszcze uwagę, czy narzędzia tnące nie wymagają usunięcia żywicy, jeśli tak, można w tym celu wykorzystać chociażby rozpuszczalnik lub naftę. Cenną wskazówką jest również usunięcie pozostałego paliwa w przypadku kosiarek spalinowych. Jeśli ogród wyposażony jest w jakikolwiek rodzaj systemu wodnego, należy zwrócić szczególną uwagę na osuszenie jego poszczególnych elementów. W przeciwnym razie podczas ujemnych temperatur objętość wody może się zwiększyć, co w konsekwencji zniszczy bezpowrotnie instalacje. W takim wypadku należy więc usunąć zalegającą wodę z takich elementów jak rury czy zraszacze. Wodę można odprowadzić za pomocą zaworów odwadniających lub przy udziale sprężonego powietrza.

Krok nr 3 – Przechowywanie 

Narzędzia ręczne należy przechowywać w suchym i zamkniętym miejscu. O ład i porządek zadbać może specjalnie zaprojektowany w tym celu schowek, wyposażony w różnego rodzaju półki i haczyki. Węże ogrodowe należy uważnie zwinąć, eliminując powstawanie zagięć, które po kilku miesiącach w takiej pozycji mogłyby popękać. Narzędzia elektryczne również należy przechowywać w suchym i zamkniętym miejscu. Pilarki łańcuchowe należy przechowywać zaś bez łańcucha – w pokrowcu. Łańcuch należy zanurzyć w pojemniku z olejem co zapobiegnie korozji. Kosiarki spalinowe powinny być przechowywane bez paliwa.


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: