"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODÓW – Jak zadbać o długowieczność drewnianych mebli ogrodowych?


 

Impregnacja, konserwacja! – to obowiązkowe punkty dbania o akcesoria ogrodowe.

W jakie impregnaty warto zainwestować?

Jeżeli chcesz w odpowiedni sposób zaimpregnować meble ogrodowe powinien wybrać takie środki, które będą się wzajemnie uzupełniać. Pierwszym elementem jest ich impregnacja,  a kolejnyme pokrycie lakierem lub lakierobejcą. Musimy pamiętać, że wszelkie prace związane z impregnowaniem drewna należy wykonywać tylko i wyłącznie  w ciepłe dni. Jakie materiały zabezpieczające znajdziemy na rynku?

  • impregnaty do drewna – czyli substancje, które umożliwiają zabezpieczenie drewna przed rozwojem pleśni oraz chorób grzybowych. Dodatkowo są dobrym zabezpieczeniem przed one owadami oraz  nadmiernym wchłanianiem wilgoci;
  • lakiery do drewna – czyli środki umożliwiające uzyskanie twardej powłoki, która w sposób dokładny i precyzyjny ochroni drewno przed wilgocią. Na rynku znajdziemy również lakiery z filtrem zabezpieczającym przed działaniem promieni słonecznych;
  • lakierobejca do drewna – czyli środek dzięki któremu uzyskamy powłokę dekoracyjną. Lakierobejca idealnie ochroni meble ogrodowe przed wilgocią oraz promieniami UV. Minusem jest fakt, że nie zabezpieczy drewna przed grzybami, pleśniami oraz owadami;
  • oleje do drewna – czyli substancje, których zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed wysychaniem, pękaniem oraz wilgocią.

W jaki sposób najskuteczniej zabezpieczyć drewno?

Największym zagrożeniem dla drewnianych mebli i akcesoriów ogrodowych wykonanych z drewna jest działanie warunków atmosferycznych. Wilgoć, wysoka temperatura, a także  słońce sprawiają, że drewno ulega pęknięciom i rozsycha się. Nadmiar wody, który, dostaje się do pęknięć najczęściej powoduje rozwój grzybów.

Aby zabezpieczyć elementy ogrodowe przed zniszczeniem wa zadbać o impregnację surowego drewna odpowiednimi preparatami. Ważnym krokiem jest również nadanie meblom odpowiedniego koloru – do wykonania tych prac najlepiej wykorzystać lakierobejcę, lakier bądź olej. Każdy z wspomnianych produktów dostępny jest w różnych wariantach – pozwalają uzyskać nie tylko różny efekt, ale też wyróżniają się różnymi właściwościami. Wyjaśniając jednak. Lakierobejca pozostawia na drewnianych elementach cienką warstwę ochronną, o różnym stopniu połysku. Lakier czy też olej to natomiast substancje wnikające w drewno i wchłaniane przez nie. Aby nowe elementy zostały odpowiednio zabezpieczone należy zadbać o kilkukrotne powtórzenie wspomnianego zabiegu. Jeśli zastanawiacie się Państwo czy sposób impregnacji mebli zależy od rodzaju drewna to rzeczywiście tak. Meble wykonane z drewna krajowego wystarczy pokryć bezbarwnym bądź barwiącym impregnatem lub odpowiednią farbą. Taki sposób impregnacji nie tylko zabezpiecza je przed wilgocią czy szkodnikami, ale też dodaje im pięknego wyglądu. Meble wykonane z drewna egzotycznego poleca się zabezpieczyć poprzez woskowanie bądź olejowanie. Wspomniane zabiegi nie tylko zabezpieczają powierzchnię, ale też dodają jej estetycznego wyglądu.

Podczas konserwacji mebli nie zapomnij o zabezpieczeniu samego siebie. Obowiązkowe są akcesoria ochraniające ręce, oczy oraz usta.

W jaki sposób konserwować stare meble?

Wspomniane akcesoria rzeczywiście będą przydatne podczas odnawiania i konserwacji starych mebli. Warto również wyposażyć się w papier ścierny, który pozwoli usunąć ciemne, nieregularne plamy pojawiające się na drewnie. Odnowienie starych mebli wymaga przede wszystkim ich dokładnego wyczyszczenia, przemalowania i pokrycia warstwą ochronną. Jeśli chcą Państwu uzyskać efekt naturalnego koloru i wydobyć jego głębię to polecamy użycie specjalnie przeznaczonego do tego oleju. Odpowiednio zabezpieczone meble drewniane wiosną można umyć przy pomocy sody oczyszczonej bądź mydła.

Czy warto inwestować w meble ratanowe bądź wiklinowe?

Zarówno meble ratanowe jak i wiklinowe od wielu sezonów są niezwykle popularne. Warto jednak pamiętać, że są to meble przeznaczone do umieszczenia w zadaszonych tarasach bądź altanach, gdyż ostre słońce w połączeniu z wilgocią może sprawić, że stracą swoją sprężystość i będą kruszeć. Dodatkowo, meble wykonane z czystego ratanu są niezwykle trudne w pielęgnacji. Jeśli bardzo Państwu zależy na tego rodzaju meblach to polecamy wybranie modeli pokrytych lakierem, których czyszczenie należy wykonać suchą, bądź delikatnie wilgotną szmatką.


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: