"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ – Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową do naszego ogrodu?


 

Aby stworzyć efektywną oraz efektowną nawierzchnię ogrodową, warto wykorzystać popularną kostkę brukową, która jest dostępna w wielu wzorach i kolorach.

Przeznaczenie nawierzchni, a rodzaj używanej kostki brukowej

 

Betonowa kostka brukowa to często stosowany materiał, służący do kreowania ogrodowych nawierzchni. Jest dostępna w bardzo wielu kształtach i wersjach, jednak oprócz tego warto zwrócić uwagę na parametry techniczne.
Kostkę brukową należy dobrać odpowiednio, zgodnie z jej przeznaczeniem. Warto zwrócić uwagę np na obciążenie, które jest inne na ścieżce ogrodowej, a podjeździe. Do różnych zastosowań, nie jest zalecane kupowanie identycznej kostki brukowej.

– Wytrzymałość nawierzchni jest uzależniona m.in. od doboru produktu o odpowiedniej grubości. Kostki brukowe o grubości 4 cm doskonale spełnią swoją rolę na patio oraz ścieżkach, ale nie nadają się do stosowania do budowy podjazdów, gdzie jest spodziewany ruch ciężkich pojazdów. Ponadto, prace wykonawcze najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Wtedy mamy gwarancję, że ułożona nawierzchnia spełnia wszystkie wymogi, jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną.

BLOG - UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ - Jak wybrać odpowiednią kostkę brukowąJak dobrać grubość kostki brukowej?

 

  • 4 cm – to doskonała grubość pod ścieżki ogrodowe i tarasy, gdzie obciążenie jest małe, a na nawierzchni odbywa się ruch pieszy;

  • 6 cm – dostosowana do podjazdów lub przydomowych parkingów, gdzie obciążenie wzrasta, a na nawierzchni odbywa się ruch pojazdów;

  • 8 cm – powierzchnie poddawane bardzo dużym obciążeniom, silnie wykorzystywane.

 

Dobranie odpowiedniej grubości kostki do pełnionej funkcji, zwiększy jej trwałość i wytrzymałość oraz sprawi, że zracjonalizujemy koszty.

Jakość i cena kostki brukowej

 

Kostki brukowe i płyty tarasowe posiadają szerokie spektrum wyboru formatów, barw i faktur. Najważniejsze jest jednak to, aby wygląd był równoznaczny z jakością, potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami, produkowana zgodnie z określonymi normami europejskimi. Renomowani producenci poddają swój produkt różnym testom na etapie produkcji, ale również gotowe wyroby są sprawdzane i weryfikowane pod kątem spełniania wszelkim parametrów technicznych.

Na dobrą jakość kostki i jej cenę przekłada się wykorzystanie wysokogatunkowych surowców oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów technicznych. Mając do wyboru kostkę tańszą i droższą, zastanówmy się właśnie nad kwestią jej jakości i trwałości. Najtańsze produkty przeważnie są gorszej jakości, dlatego jeśli wybieramy je, to musimy się liczyć z tym, że posłużą nam krócej.
Zakup tańszej wersji nie gwarantuje komfortu użytkowania nawierzchni. Warto zainwestować w materiał o sprawdzonej jakości, potwierdzonej certyfikatami, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykonany podjazd czy ścieżka ogrodowa posłużą nam przez wiele lat.

Dodatkowo warto wiedzieć, że kostki brukowe mogą różnić się odcieniem. Dlatego układając nawierzchnię w kostki brukowej, trzeba mieszać kostkę z co najmniej trzech palet. W ten sposób drobne różnice w odcieniu „zgubią” się i powstanie jednolita kolorystycznie nawierzchnia świetnie wyglądająca w ogrodzie.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: