"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

– Jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku.


 

Zadbany teren wokół domu i wygodne ścieżki w ogrodzie są warunkiem komfortowego korzystania z pokoju na podwórku. Estetyka i jakość ścieżek, dziedzińców, alejek i podjazdów są ważne nie tylko dla wygodnego poruszania się, ale także dla wizualnego odbioru okolicy. Najpopularniejszym materiałem do wykończenia solidnych elementów architektonicznych jest obecnie kostka brukowa. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są schody z kostki brukowej oraz taras z kostki brukowej.

Krok pierwszy – wybór materiału

Przed rozpoczęciem pracy musimy poprawnie wybrać grubość materiału, biorąc pod uwagę spodziewane warunki użytkowania. Różnej siły, odporności na nacisk, uszkodzenia mechaniczne itp. wymagają kostki umieszczane na ścieżkach ogrodowych, a innej te na obszarze wokół domu lub podjazdu do garażu. Gama dostępnych kostek obejmuje różne grubości.

Kształt i kolor materiału oraz układany na nim wzór mogą być dowolne i dostosowane do preferencji kupującego. Producenci oferują bardzo różne wzory kostek brukowych, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że kolor powinien harmonizować z fasadą budynku, ponieważ ma to pozytywny wpływ na efekt wizualny.

Krok drugi – roboty ziemne

Układanie kostki brukowej należy zacząć od wykonania odpowiedniego wgłębienia uzależnionego od prognozowanego natężenia ruchu. Jeśli siły działające na powierzchnię są duże, przygotowujemy wgłębienie o głębokości min. pół metra; Jeśli planujemy zbudować ścieżkę ogrodową, wystarczy 15 do 20 cm. Prace można wykonać ręcznie – jeśli powierzchnia jest mała lub za pomocą specjalnego sprzętu na dużych obszarach.

Warunkiem trwałości nawierzchni jest wzmocnienie podłoża, na którym zostanie ułożona. Po usunięciu próchnicy, gruntuj glebę, a następnie wymieszaj z odrobiną wody i cementu (średnio 1 worek na 5 m2 powierzchni). Przed związaniem zagęścić powierzchnię.

Krok trzeci – krawężnik

Rodzaj zastosowanego krawężnika zależy od przeznaczenia powierzchni. Zazwyczaj wybieramy krawężniki lub palisady na normalne warunki. Należy zwrócić uwagę na dokładność i estetykę wykonania, zwłaszcza tego drugiego, ponieważ jego zadaniem jest wykończenie powierzchni nieco powyżej poziomu otaczającego. Taka konstrukcja zapobiega utknięciu podłogi w płynącej wodzie.

Krok czwarty – powierzchnia

Kostkę układamy w dowolnym wzorze lub rzędzie na przygotowanej powierzchni. Łączymy poszczególne kostki razem tak mocno i ciasno, jak to możliwe. Nawet jeśli nie planujesz żadnych kolorowych wzorów na powierzchni, warto ułożyć elementy na przemian z trzech palet. To nadaje powierzchni interesujący ton. Podczas układania nie poruszaj się po fundamencie.

Zaleca się stosowanie odpowiednich urządzeń, takich jak szlifierka z diamentową tarczą wykonaną z betonu lub specjalnej gilotyny do regulacji najbardziej zewnętrznych elementów.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: