Jak sadzić tuje? – poznaj podstawowe zasady
Zakładanie ogrodów nieodmiennie wiąże się z wyborem roślin. I wiele osób w naszym kraju stawia na sprawdzone rozwiązania – w ramach ozdoby czy też żywopłotu sadzi tuje. Dzisiaj podamy siedem zasad postępowania z tymi iglakami.
Wybór rośliny, gleby oraz pory – kiedy sadzić tuje?
Tuje należą do roślin, które nie są szczególnie skomplikowane w obsłudze. Mimo wszystko przed posadzeniem ich musimy pamiętać o kilku kwestiach:
- Jak wybrać tuje? Najlepiej nabyć iglaki z miejsca, do którego mamy zaufanie. Powinny być świeże, niezbyt rozrośnięte i regularnie pielęgnowane. Rośliny pochodzące z dużych centrów handlowych często obumierają zaraz po wyjęciu z donicy.
- W jakiej glebie sadzić tuje? Pielęgnacja ogrodu często wymaga pewnej dozy wiedzy o glebach. Tuje są dosyć mało wymagające, ale jednak mogą mieć problem z przetrwaniem w ziemi suchej i jałowej. Nie jest dla nich dobra też przeciwna skrajność. Gleba gliniasta mocno przetrzymuje wodę i również może zaszkodzić naszym iglakom.
- Kiedy sadzić tuje? Na umieszczenie iglaków w ziemi możemy wybrać niemalże dowolny moment okresu wegetacyjnego. Tuje możemy sadzić od marca aż do września. Właściwie jedyne na co musimy uważać, to przymrozki. Jeśli rośliny nie zdążą się ukorzenić przed pierwszymi spadkami temperatury poniżej zera, ich odporność zauważalnie się obniży.
Sadzenie tui – najważniejsze rzeczy, o których musimy pamiętać
Mamy już kupione rośliny. Sprawdziliśmy glebę i wybraliśmy porę. Teraz przed nami właściwe sadzenie tui.
- Miejsce – zakładanie ogrodów wymaga między innymi dobrego planowania przestrzennego. Dla naszych iglaków powinniśmy wybrać odpowiedni punkt przed domem. Powinny na nie padać rozsądne ilości słońca. Osłona od zimna i wiatru też jest wskazana.
- Przygotowanie. Bardzo ważne, abyśmy tui nie wkładali do ziemi wprost z doniczki. Każdą z nich musimy umieścić na mniej więcej dziesięć minut w wiadrze z wodą. Dzięki temu korzenie i otaczająca je gleba namoknie.
- Kopanie. Dół pod tuje powinien być mniej więcej dwa razy głębszy niż bryła korzeniowa. Przed zasadzeniem należy go wypełnić podłożem dla iglaków albo odkwaszonym torfem.
- Wykończenie. Pielęgnacja ogrodów to nie tylko sadzenie, podlewanie i przycinanie. Każdy działkowicz powinien mieć też znać kilka „tricków”. I jeden z nich często jest wykorzystywany podczas postępowania z tujami. Wokół iglaków należy rozsypać korę sosnową. Chroni ona przed odparowywaniem gleby i blokuje rozrost chwastów. Posiada też niezaprzeczalne walory dekoracyjne.
Oczywiście podczas sadzenie warto też podlać naszego iglaka. Dzięki temu gleba wokół niego opadnie. Poza tym roślina dostanie dawkę wilgoci niezbędnej jej do rozrostu korzeni.
Pielęgnacja tui
Po posadzeniu musimy oczywiście otoczyć iglaki odpowiednią opieką. Składać na nią będzie się:
- Podlewanie. Czasem wystarczy nawet raz w tygodniu. Jeśli jednak nasze iglaki brązowieją, musimy zwiększyć częstotliwość.
- Przycinanie. Zaleca się skracać tuje od wiosny do końca lata. Bardzo ważne, aby sekatorem nie ruszać roślin niższych niż półtora metra.
- Nawożenie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne preparaty dedykowane nawożeniu tui. Warto z nich korzystać.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową:
Chcesz nas zatrudnić?
Opowiedz nam o swoim projekcie.