"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODU – Jak przygotować ogród na wiosnę?


Wiosna jest czasem robienia porządków zarówno w mieszkaniach, jak i naszych ogrodach. Najpierw, należy zwrócić uwagę na to, co pozostawił po sobie wiatr.

Oto 7 kroków do uzyskania pięknego oraz doskonałego ogrodu:

  1. Należy pozbyć się zimowych materiałów chroniących rośliny np. słomy czy agrowłókniny. Następnie rozsuwamy kopce ziemi okalające róże. Ważne, żeby pamiętać o przymrozkach, występujących czasami w maju, dlatego powinno się mieć pod ręką materiały, którymi możemy szybko zabezpieczyć rośliny.

  2. Ziemię spożytkowaną na siew powinno się przekopać lub zrównać tę, która została przeorana na jesieni. Ważne jest, aby gleba przed posadzeniem roślin osiadała minimum 7 dni. Zanim nabrzmieją pąki,sadzimy krzewy i drzewa. Dobrze jest silnie przyciąć ich korony, co ułatwi łatwiejsze przyjęcie się rośliny. Dookoła pnia należy uformować „fosę” dookoła pnia, aby woda łatwiej się zbierała i zatrzymywała wilgoć w glebie.

  3. Wsiać gatunki roślin, odporne na niskie temperatury. Mając w ogrodzie rośliny źle znoszące spadek temperatury, powinno się je osłonić włókniną lub folią, które przyspieszają okres wegetacji nawet o 14 dni. Jest to bardzo rentowne przy np. uprawie truskawek. Rośliny wrażliwe na zmiany temperatury, przed przeniesieniem do ogrodu, możemy wysiać do doniczek i ustawić na parapetach, aż do momentu, gdy temperatura osiągnie optimum. Już w kwietniu możemy posadzić pomidory, jednak trzeba uważać na przymrozki występujące nocami. Trzeba być przygotowanym na przykrycie ich włokniną, czy innym materiałem chroniącym. Rośliny cebulowe również można sadzić w tym okresie. Kwitną późnym latem i początkiem jesieni np. mieczyki, ziemowit. Istotną informacją jest to, że głębokość wsadzenia cebulki do ziemi musi być trzy razy większa niż jej średnica.

  4. Dodatkową pomocą dla roślin jest odpowiedni nawóz, który występuje w postaci płynu, granulatu, pałeczek lub proszku. Doskonałym rozwiązaniem jest użycie granulatu, którego działanie wynosi aż 6 miesięcy. Dzięki temu zapewniamy roślinie świetne warunki wzrostowe w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Ważne jest to, aby nie nadużywać ilości nawozu, ponieważ zbyt duża dawka może spowodować duże zniszczenia u roślin.Należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu. Zbyt duża jego ilość może spowodować nieodwracalne uszkodzenia roślin.

  5. Przeprowadzanie oprysków mających na celu chronę roślin przed insektami, jest istotnym elementem podczas przygotowywania ogrodu na wiosnę. Preparat należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem i instrukcją obsługi, korzystając z przystosowanego do tego spryskiwacza.
    Spryskiwanie powinno się przeprowadzać w specjalnym ubraniu zabezpieczającym naszą skórę w słoneczny i przede wszystkim suchy dzień.

  6. Korzystanie z chemicznych substancji w ogrodzie należy ograniczyć do minimum, jedynie do ochrony przed szkodnikami i chorobami, które nie są możliwe do wyleczenia naturalnymi sposobami np. mszycami, przędziorkami, czy chorobami grzybicznymi. Chwastów czy larw chrząszczy możemy pozbyć się ręcznie, bez zbędnego korzystania ze środków chemicznych.

  7. Bardzo ważnym aspektem w przygotowaniu ogrodu na wiosnę jest pozbycie się tzw. wilków. Są to młode pędy niepotrzebnie zagęszczające i zacieniające koronę. Należy je usunąć poprzez przycięcie. Łatwo je odłamać, zanim zdrewnieją.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: