"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

Kostka brukowa jest materiałem, który stosujemy na podjazdy i chodniki niezwykle często. Jest materiałem wytrzymałym mechanicznie i odpornym na zmienne warunki pogodowe. Aby posłużyła jak najdłużej warto zadbać o nią szczególnie w okresach ekspozycji na najtrudniejsze warunki. A co zagraża kostce? Przede wszystkim opady śniegu, marznąca w szczelinach woda, ale też wszelkie suche zanieczyszczenia nie usunięte przed myciem.

Etapy pielęgnacji kostki

Pielęgnacja kostki powinna zacząć się od usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Te luźne śmieci można usunąć poprzez zamiatanie. Trzeba zrobić to wyjątkowo dokładnie, aby podczas późniejszego mycia nie trzeć powierzchni pozostałymi zanieczyszczeniami. Czyszczenie kostki brukowej kończy się na jej umyciu. Najwygodniej jest skorzystać z myjki ciśnieniowej, która domyje także szczeliny. Jeśli na podjeździe znajdują się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, takie jak plamy olejowe czy rozpuszczona sól, warto skorzystać z silniejszych środków chemicznych. Chętnie dobierzemy odpowiedni produkt do wyczyszczenia każdej plamy.

Po umyciu chodnika czy podjazdu należy pozwolić powierzchniom na naturalne wyschnięcie. Ostatni etap to impregnat do kostki brukowej. Ten ma działanie wielofunkcyjne. Przede wszystkim zabezpiecza kostkę przed wchłanianiem wilgoci z opadów atmosferycznych. Im mniej wody w kostkach przy ujemnych temperaturach, tym mniejsze ryzyko zamarzania. Ale zaimpregnowana kostka brukowa zabezpieczona jest także przed blaknięciem, co pozwala na zachowanie podjazdu w świetnym stanie przez długi czas.

Schody z kostki – jak o nie zadbać?

Schody z kostki brukowej wymagają takiej samej pielęgnacji jak płaskie powierzchnie. Jednak przy sprzątaniu schodów warto zrobić to wyjątkowo dokładnie. W takich konstrukcjach jest wiele załamań i nierówności do których trudno dotrzeć. Szczególnie jeśli schody mają nieregularny, organiczny kształt. Dobra szczotka do kostki brukowej to podstawowy produkt do pielęgnacji takich schodów. Kolejną bardzo ważną zasadą, która pozwoli utrzymać schody w świetnej formie jest ich regularne odśnieżanie. Powinniśmy to robić nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkownika, ale też aby zapobiec zaleganiu wody w szczelinach. Nieważne czy są to schody przy domu, czy takie które łączą ogród z tarasem. Czyszczenie kostki brukowej i dbanie o nią wygląda tak samo.

Przygotowując kostkę na zimę trzeba też pamiętać o kilku ważnych zasadach.  Aby odśnieżyć schody trzeba korzystać z bezpiecznych narzędzi. Te zakończone ostrymi krawędziami mogą uszkodzić nawierzchnię. Nie wolno też stosować soli do roztapiania warstwy śniegu, znacznie bezpieczniejszy jest zwykły piasek. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo