"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODÓW – Jak pielęgnować iglaki w doniczkach?


 

Dlaczego warto wybrać iglaki w doniczkach?

Jedną z zalet iglaków w doniczkach jest fakt, iż możemy je dowolnie ustawiać. Gustownie się prezentują zarówno na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie. Dodatkowo w każdym z wymienionych miejsc możemy zmieniać ich ustawienie w zależności od dnia, upodobań i prywatnych preferencji, zmieniając aranżację każdego we wspomnianych miejscach.W przeciwieństwie do kwiatów, przestawianie iglaków w inne miejsce nie wpływa na ich dalszy rozwój. Mało tego, inwestując w  duże donice możemy tworzyć dowolne kompozycje, łącząc iglaki  z bylinami, trawami ozdobnymi a także roślinami jednorocznymi.

Czy iglaki są wymagające?

Porównując iglaki z innymi ozdobnymi roślinami warto zaznaczyć, że są one jednymi z najmniej wymagających roślin. Iglaki wymagają ustawienia w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych. Istnieją oczywiście gatunki takie jak cis pospolity, które idealnie rozwijają się w głębokim półcieniu. Iglaki nie wymagają również zbyt dużej ilości wody. Sosny i jałowce są niezwykle odporne na suszę. Jeśli chcemy uprawiać cyprysiki to musimy pamiętać, że nie lubią one zbyt suchego i lekkiego podłoża. Decydując się na zasadzenie iglaków w doniczkach należy zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalistyczne podłoża do iglaków. W ich składzie znajduje się odpowiednio dobrana mieszanka silnie i słabo rozłożonego torfu, wzbogacona o różne ważne mikro i makroelementy, ale też o korę przekompostowaną, która odpowiada miedzy innymi za zatrzymanie wilgoci, zwiększenie stabilności i odpowiednią zawartość powietrza. Pamiętajmy również, że dno donicy, w której zostanie zasadzony iglak powinno być wysypane kamykami bądź keramzytem, który będzie stanowić warstwę drenażu. W małych doniczkach wysypanie drenażu powinno sięgać na wysokość około 2-3 cm natomiast w dużych na około 10 cm.

Jak dbać o iglaki?

  • Bardzo ważne jest podlewanie roślin. Warto podlewać je dużymi porcjami tak by gleba mogła nasiąknąć na około 20-30 cm. Posiadając doniczki z dziurkami na spodzie nie muszą się Państwo martwić, że roślina zostanie zbyt mocno nawodniona – nadmiar wody zostanie usunięty do podstawki, skąd łatwo ją usunąć.
  • Od czasu do czasu warto również zadbać o odpowiednie nawożenie roślin, choć nie wymagają one częstego stosowania nawozów. Iglaki w pierwszym roku po ich posadzeniu wystarczy nawozić połową zalecanej dawki. Dodatkowo, pierwsze nawożenie warto wykonać minimum po 4-5 tygodniach, gdyż jest to idealny czas na ukorzenienie roślin. Zaznaczamy jednak, że rośliny sadzone w okresie letnim nie muszą być nawożone. Wręcz nawozy posiadające w swoim składzie azot mogą im zaszkodzić.
  • Konieczne jest również cięcie. Odpowiednie przycinanie iglaków pozwoli właściwie uformować ich kształt, ale też zmniejszyć jej wielkość w momencie osiągnięcia zbyt dużych rozmiarów.
  • W donicach najczęściej sadzi się wersje miniaturowe iglaków. Jednak w momencie ich wzrostu warto przesadzać je do większych roślin – najczęściej, co ok. 4 lata.
  • Aby roślina przetrwała kolejne lata konieczne jest również odpowiednie jej przygotowanie do zimowania. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed zimą – najlepszym sposobem jest owinięcie donicy włókniną bądź zakopanie jej w ziemi. Wspomniane sposoby pozwalają odpowiednio zabezpieczyć system korzeni.

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: