"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak efektywnie wykorzystać skoszoną trawę?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skoszona trawa stanowi bardzo cenny i wartościowy surowiec organiczny. Z powodzeniem można go wykorzystać jako nawóz, będący źródłem wielu naturalnych substancji odżywczych. Ścięta trawa m.in. zawiera wiele azotu, który przedostaje się do podłoża. Warto wiedzieć w jaki sposób najlepiej wykorzystać skoszoną trawę. 

Najważniejsze właściwości skoszonej trawy 

Oprócz tego, że skoszona trawa jest bardzo dobrym źródłem azotu, to także dostarcza glebie innych ważnych substancji. Przede wszystkim pokos z czasem zamienia się w próchnicę, która bardzo pozytywnie wpływa na żyzność gleby. Obecność próchnicy zmniejsza także straty różnych związków mineralnych (np. potasu), wolniej się on wypłukują i trudniej przenikają do głębokich warstw gleby. Dzięki zastosowaniu pokosy poszczególne rośliny mają także ciągły dostęp do składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne i mają duży wpływ na rozwój i wzrost roślin.  Ponadto próchnica poprawia jakość gleby, sprawia, że podłoże staje się bardziej gruzełkowate i napowietrzone. 

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Aby efektownie wykorzystać skoszoną trawę, można przede wszystkim postawić na tzw. mulczowanie. Jest to bardzo prosta i ekologiczna metoda, która pozwoli łatwo pozbyć się potasu i stworzyć naturalny nawóz. Mulczowanie to rozdrabnianie skoszonej trawy i rozsypywanie jej po powierzchni trawnika. Jednak, aby cały proces przebiegł prawidłowo, trawa musi być sucha, młoda i zdrowa. Nie powinny się z niej znajdować różne nasiona i kwiatostany. Stara i przesuszona trawa będzie się za długo rozkładała. Ważne jest także to, aby źdźbła nie miały więcej niż 4 cm. Korzyści z takiego wykorzystywania skoszonej trawy są bardzo duże. Mulczowanie nawozi, odżywia rośliny, przyspiesza ich wzrost, a także ogranicza parowanie wody z gleby. Innym rozwiązaniem jest odpowiednie przechowywanie skoszonej trawy. Aby było to możliwe i skuteczne, trawę należy przechowywać w foliowych workach. Kiedy nie będzie ona miała dostępu do świeżego powietrza szybciej zgnije. Przed włożeniem trawy do worków, warto ją porządnie wysuszyć na słońcu. Tak przygotowana trawa świetnie się sprawdzi do ściółkowania rabat, a także do ochrony roślin przed mrozem. Jest to także cenny składnik różnych gnojówek i kompostów. Skoszona trawa może być wykorzystana na wiele sposobów. Warto zrobić z niej użytek zamiast wyrzucać czy palić. Rośliny nawożone pokosem z pewnością będą lepiej kwitnąć i się rozwijać. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo