"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

 Oczko wodne w ogrodzie

Każdemu posiadaczowi ogrodu zależy na tym by jego miejsce rekreacji było jak najpiękniejsze. Jest to miejsce, w którym regenerujemy siły po ciężkim dniu, uciekamy od problemów życia codziennego by choć przez chwilę pobyć na łonie przyrody.  Gdy mamy do dyspozycji większą powierzchnię działki możemy wpaść na pomysł na oczko wodne. To rozwiązanie staje się ostatnio bardzo modne w aranżacji zieleni. Pozwala poczuć się w swoim ogródku jak na daczy nad jeziorem, staje się domem dla zwierząt wodnych, które możesz obserwować. Patrzenie na wodę działa uspokajająco. Należy bardzo starannie wybrać odpowiedni dla siebie projekt oczka wodnego by był dostosowany do metraży twojej działki i twoich potrzeb estetycznych.  Jednak choć założyć swój akwen wodny może każdy działkowicz, wymaga on prawidłowej pielęgnacji. Zostawiony sam sobie bez doglądania twoje mini oczko wodne szybko zarośnie, stanie się brudne i zamiast cieszyć nasze oczy będzie szpeciło. My pomożemy ci zdobyć wiedzę w tym zakresie abyś mógł długo cieszyć się jego urodą. Posłuchaj nas. 

Oczko wodne w ogrodzie – właściwa pielęgnacja

Nowoczesne oczko wodne jest bardzo atrakcyjne w o ogrodzie. Jednak aby rzeczywiście stało się reprezentacyjnym miejscem wymaga wkładu pracy w jego pielęgnację. Trzeba wykonać wiele czynności aby było dobrej kondycji. Zakres prac jest uzależniony od pory roku. 

Wiosna – uporządkowanie stawu

Najlepsza pora na porządki to okres od marca do maja. Radzimy ci, żebyś w tym czasie usunął obumarłe już rośliny z oczka i terenu do niego przynależnego i uzupełnił je nowymi. Jednakże większą połowę powierzchni stawu ma zajmować woda. Zwróć uwagę czy rośliny pływające typu grzybienie nie rozrosły się aż nadto przez zimę. Należy również oczyścić staw z liści, glonów i szlamu

Lato – zabiezpieczenie się przed zakwitem glonów

Nie możesz dopuścić do zakwitu wody – rozmnożenia się glonów. Od czerwca do sierpnia następuje takie ryzyko w stawie takim jak małe oczka wodne. Musisz usuwać nadmiar alg ze stawu. Aby zwalczyć glony zalecamy stosowanie środka Zeobakterlith. Sprawdź odczynnik pH wody i jej twardość. Powinny wynosić odpowiednio od 6,8 do 8,2 i 8 do 15 dH. 

Jesień – spadające liście

Od września do listopada czeka cię praca mająca na celu zabezpieczenie stawu przed zimą. Musisz dokładnie oczyścić oczko z liści, obumarłych roślin by nie zaczęły gnić. Użyj do tego podbieraka. Następnie zalecamy przykryć staw siatką ochronną  by zapobiec kolejnym zanieczyszczeniom. Pamiętaj by usunąć ze stawu rośliny i zwierzęta, które nie przetrwają zimy. 

Zima – ochrona przed mrozem

Od grudnia do lutego twoim głównym zadaniem będą działania mające na celu niedopuszczenie do całkowitego zamarznięcia wody. Inaczej wszystko w oczku obumrze. Oczka wodne w ogrodzie wymagają przerębli. Usuwaj również śnieg miotłą z tafli by był stały dostęp światła słonecznego. Po odwilży zalecamy sprawdzenie stanu zdrowia roślin. chore należy usunąć. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo