"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Dalie, czyli imponujący powrót ogrodowego klasyka

Dalie zwane również georginiami, to piękne byliny, które rozpoczynają kwitnienie w drugiej połowie lata i cieszą oko aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Warto rozważyć posadzenie tej rośliny podczas zakładania ogrodu, ponieważ wnoszą  do ogrodu mnóstwo pozytywnej, kolorowej energii. Spośród ogromnej ilości odmian dalii, każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie.

Dalie to zdecydowanie najbardziej uniwersalne rośliny ogrodowe. Odmiany dalii karłowych doskonale prezentują się w skrzyniach, doniczkach, a także klombach oraz jako obrzeża zagonów. Co więcej, łącząc różne odmiany i kolory, można stworzyć niesamowitą i artystyczną kompozycję. Warto wiedzieć, że dalie nadają się również na kwiat cięty, ponieważ długo zachowują swoją świeżość, przy tym ładnie komponują się z innymi kwiatami.

Ze względu na łatwe krzyżowanie tej rośliny, powstało kilka tysięcy odmian, dlatego też niezbędne okazało się usystematyzowanie dalii według 2 kryteriów: wysokości oraz typu kwiatów. Ze względu na wysokość, wyróżniamy: dalie karłowe, o wysokości od 20 do 40 cm, dalie średnio wysokie o wysokości do 120 cm oraz dalie bardzo wysokie o wysokości od 120 do 180 cm. Ze względu na rodzaje kwiatów, wyróżnia się między innymi: dalie o kwiatach pojedynczych, dalie półpełne, z których wyróżniamy dalie peoniowe oraz dalie anemonowe. Natomiast najliczniejszą grupę stanowią dalie o kwiatach pełnych.

Czarna dalia

Czarna dalia jest ewenementem wśród roślin, która przykuwa uwagę oraz zachwyca. Jest to niespotykana odmiana dalii o ciekawej nazwie „Czarny charakter”. Czarna dalia zalicza się do kolekcjonerskich odmian dalii, której poszukują prawdziwi miłośnicy zakładania ogrodów, którzy chcą zaskoczyć odwiedzających ogród.

Dalie uprawa

Mając na uwadze pielęgnację ogrodu, warto wiedzieć, że dalie najlepiej rosną i kwitną w miejscu dobrze nasłonecznionym oraz odchwaszczonym.  Wysokie i bardzo wysokie odmiany dalii warto posadzić w miejscach osłoniętych, aby uchronić je przed połamaniem. Warto też zastosować podpory w postaci palików oraz w miarę rozrostu rośliny podwiązywać pędy. Tak posadzoną dalię należy podlewać regularnie, ponieważ uprawa dalii w suchej glebie nie przynosi oczekiwanych efektów i kwitnienia. Co więcej, słabo nawodniana georginia kwitnie słabiej i więdną jej liście.

Dalia jest byliną, jednak nie jest w stanie przetrzymać zimy i temperatury poniżej 5 stopni C. Dlatego też, co roku jesienią trzeba karpę, pozbawioną łodyg oraz liści umieścić piasku w chłodnym pomieszczeniu.

Kiedy sadzić dalie?

Karpy dalii należy posadzić do ogrodu w połowie maja, do gleby żyznej oraz dobrze przepuszczalnej.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo