"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Czym charakteryzuje się tzw. bruk rzymski?

Dobrze położony bruk może być formą sztuki ulicznej. Układanie kostki brukowej można porównać do układania puzzli. Istnieje mnóstwo różnego rodzaju wzorów stosowanych przez brukarzy. Stosunkowo szybki i trwały sposób wykonania takiego rodzaju nawierzchni powoduje, że jest ona najczęściej wybieraną konstrukcją do pokrywania tarasów, ścieżek ogrodowych i podjazdów. Wyjątkowo fantazyjną i elegancką formą układania kostki brukowej jest bruk rzymski, który składa się z charakterystycznych elementów w kształcie trapezu.

Z czego wykonuje się podbudowę pod kostkę brukową?

Aby zapewnić tworzonej powierzchni odpowiednią trwałość i stabilność trzeba najpierw wykonać podbudowę. Nieprawidłowa konstrukcja podbudowy może sprawić, że układanie kostki brukowej będzie pracą zmarnowaną, ponieważ kostki mogą się zapadać i pękać.

Należy wziąć pod uwagę, z czego składa się podłoże, jeśli jest słabo przepuszczalne, konieczne będzie wykonanie dodatkowej warstwy. Najczęściej stosowane podłoże wykonywane jest z cementu i piasku, kruszywo to służy także do obsadzania krawężników. W niektórych wypadkach konieczne jest wykonanie systemu odprowadzania wody w postaci rur lub kanałów liniowych. Zanim rozpocznie się układanie kostki, trzeba poszczególne warstwy ubić zagęszczarką wibracyjną i wykonać ostatnią warstwę podsypki z cementu i piasku.

Bruk rzymski – oryginalne wykończenie

Trapezowa forma kostki brukowej, z której układany jest bruk rzymski, umożliwia wykonywanie różnych wzorów zbliżonych do okręgów i wachlarzy, a także pozwala na ułożenie powyginanych i krętych ścieżek ogrodowych. Szeroki wachlarz możliwości, jakie posiada ta kostka brukowa, zwiększa jeszcze bogactwo różnych kolorów. Oryginalny wygląd alejek ogrodowych i tarasów zewnętrznych można osiągnąć poprzez zastosowanie dwóch lub większej ilości kolorów. Układanie kostki w charakterze bruku rzymskiego bardzo dobrze pasuje do różnych aranżacji i stylów architektonicznych.

Bruk rzymski produkowany jest z zastosowaniem różnej grubości kostki. Na alejki wykorzystywane do ruchu pieszego wystarczą kostki brukowe o grubości 4 cm, pod większe obciążenia i eksploatację 6 cm, a pod typowy ruch uliczny i garaże. Stosując zasady, według których zostanie wykonane odpowiednio podłoże, a także będzie wykorzystana właściwa grubość kostki można mieć pewność, że bruk rzymski będzie służył przez wiele lat. Kostka brukowa daje wiele możliwości pod względem zużytkowania nawierzchni, a łuki rzymskie są od lat bardzo popularnym wzorem brukarskim.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo